Świstunka leśna (Phylloscopus sibilatrix) - niewielki ptak wędrowny z rodziny świstunek, wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych, zamieszkujący nieomal wyłącznie Europę poza Półwyspem Iberyjskim, częścią Włoch i Bałkanów i większością Półwyspu Skandynawskiego. Występuje wyspowo na Kaukazie i nad Jordanem. Przeloty IV-V i VIII. Zimuje w Afryce równikowej. W Polsce liczny ptak lęgowy (lokalnie może być bardzo liczny).
Cechy gatunku Obie płci ubarwione jednakowo. Wierzch ciała zielonkawożółty, spód czysto biały. Podgardle, pierś i brew nad okiem intensywnie żółte. Większa od bardzo podobnego piecuszka, ma proporcjonalnie dłuższe skrzydła i krótszy ogon. Nogi jasne, żółtobrązowe.Bardzo ruchliwy i trudny w obserwacji.Śpiew: przyspieszające "ip-sip-sip... sirrr".
Wymiary średnie
długość ciała 12-13 cm
rozpiętość skrzydeł 19 cm
masa ciała ok. 10 g
Biotop Dojrzałe lasy liściaste i mieszane, z dobrze rozwiniętymi, zwartymi koronami drzew, a niezbyt gęstym podszytem, o umiarkowanej wilgotności i dużym zacienieniu.
Gniazdo Zbudowane z trawy, mchu i suchych liści, tuż nad ziemią w gęstej trawie, krzewie maliny lub jeżyny, bardzo dobrze ukryte.
Jaja Jeden lub dwa lęgi w roku, z czego pierwszy w drugiej połowie maja, a drugi w pierwszych dniach lipca. W zniesieniu 4-6 jaj o średnich wymiarach 15 mm × 12 mm, białych z gęstymi, brązowymi plamkami.
Wysiadywanie Od złożenia ostatniego jaja trwa przez ok. 12-13 dni. Młode opuszczają gniazdo po 10-12 dniach.
Pożywienie Głównie drobne owady.
Ochrona Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Zdjęcie - www.photoblog.pl/mojewidzenie
Ten pb bierze udział w konkursie na najlepszy pb 2010.
Zamiast komentarza ZAGŁOSUJ na ten pb