photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
Kategoria:
Drapieżne
Dodane 12 CZERWCA 2010
26
Dodano: 12 CZERWCA 2010

Błotniak stawowy (Circus aeruginosus) gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzęboiwatych.

 

Cechy gatunku 

Największy i najcięższy błotniak. Długie skrzydłai ogon. Wyraźny dymorfizm pułciowy.Samica nieco większa od samca ciemnobrązowa o jasnożółtej głowie. Samiec ma brązowy grzbiet, popielatoszare skrzydła z czarnymi końcami i popielaty ogon Nogi żółte, wokół oczu wyraźna szlara.Młode przypominają samicę, jednak ich głowa jest ciemna, jedynie z małą żółtą plamką na potylicy.

Wymiary średnie 

dł. ciała ok. 5562 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 140 cm
waga ok. 500700 g

Biotop

Trzcinowiska wokół jeziori stawów rybnych, torfowiska z zaroślami wierzbowymi, oczka wodne wśród pól uprawnych. Także glinianki,torfianki na otwartych przestrzeniach. Unika lasów.

Ganiazdo

W gęstych trzcinach.

Jaja

Wyprowadza jeden lęg w roku, składając w maju lub czerwcu 3 do 6 jaj.

Wysiadywanie i pisklęta 

Jaja wysiadywane są przez okres 3136 dni wyłącznie przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 3540 dniach, a po ok. 3 tygodniach od tego momentu są w pełni samodzielne.

Pożywienie 

Drobne ssaki,gady,ptaki,ryby, a także jaja i pisklęta innych ptaków. Poluje nad polami i łąkami, posługując się słuchem, podobnie jak sowy.

 

 

 

Zdjecie udostepnione z http://www.photoblog.pl/wladmir

 

 

 

Ten pb bierze udział w konkursie na najlepszy pb 2010.

Zamiast komentarza ZAGŁOSUJ  na ten pb

 

Komentarze

anusiak1 fajne fajne ; )) .
pozdro + zapraszam do Siebie ; d ; * .
12/06/2010 9:18:35
dostanieszwpysk świetne. ;l D
12/06/2010 9:17:56

Informacje o atlasptakow


Inni zdjęcia: chciałbym umrzeć jak James Dean swiatowatpliwosci... newhope962229 / 06 / 25 xheroineemogirlxManul Stepowy - Otocolobus manul tomaszj851520 akcentovaCóż, w Polsce bieda ... ezekh114Hhhh allthecold29.6.25 inoeliaZejście do grobowca bluebird11Motylem jestem :) halinam