Czyż zwyczajny, czyż pospolity, czyżyk (Carduelis spinus) - mały ptak z rodziny łuszczaków zamieszkujący Wielką Brytanię, Pireneje, środkową i wschodnią Europę, Azję Mniejszą, Iran. Izolowana populacja żyje w Mandżurii. Częściowo wędrowny, zimuje w zachodniej i południowo-zachodniej Europie. Przeloty w marcu/kwietniu i wrześniu/październiku. W latach nieurodzaju inwazyjnie pojawia się w środkowej i zachodniej Europie. W Polsce średnio liczny ptak lęgowy w górach i na północnym wschodzie, w strefach naturalnego występowania świerka. Na pozostałym obszarze występuje sporadycznie.
Cechy gatunku
Znacznie mniejszy od wróbla. W ubarwieniu przeważa kolor zielony z szarymi i czarnymi plamkami. Dziób mały, średniej długości, ostro zakończony. Skrzydła czarne z szerokim żółtym pasem. U samców czarny wierzch głowy i podbródek. Ogon głęboko wcięty, na końcu czarny, a przy nasadzie żółty. Kuper jaskrawożółty. Samice ubarwione podobnie do samców, ale bledsze i wyraźniej kreskowane. Na głowie nie mają czarnej czapeczki. Młode podobne do samic, ale bardziej brązowe i mocno, ciemno kreskowane.
Wymiary średnie
Występowanie
Bory iglaste i mieszane z przewagą lub domieszką świerka, bardziej wilgotne niż suche.
Gniazdo W bocznych, poziomych gałęziach świerka na wysokości od 8 m, dobrze zamaskowane.
Jaja W kwietniu lub maju składa 4-6 jaj o średnich wymiarach 18x13 mm, o białym tle z odcieniem niebieskawym i drobnymi, czerwonymi lub brunatnymi plamkami.
Wysiadywanie Tylko samica przez okres 13 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 13-15 dni.
Pożywienie Głównie nasiona olchy i brzozy, a także nasiona drzew iglastych i bylin, pączki wielu roślin, owady (mszyce, drobne gąsienice). Po przymrozkach niemal wyłącznie nasiona olch. Zimą pojawiają się przy karmnikach, gdzie chętnie zjadają nasiona konopi, słonecznika i siemię lniane.
Ochrona Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Zdjęcie www.photoblog.pl/mojewidzenie