104x104s F/4,5 ISO-1600 70mm
Mgławice w Łabędziu. Zdjęcie robiłem 3 godziny, kadr jest wielkości wyciągniętej dłoni.
Zdjęcie przedstawia część Drogi Mlecznej, której gęste skupiska gwiazd poprzysłaniane są w niektórych miejscach ciemnymi mgławicami pyłowymi. Gdzie indziej obłoki wodoru są zjonizowane przez pobliskie gwiazdy, i świecą czerwoną barwą. Taką mgławicą jest Mgławica Ameryka Północna widoczna poniżej środka, która na niebie jest dużo większa od Księżyca; w "Zatoce Meksykańskiej" mgławicy zmieścił by się Księżyc. Oczywiście w rzeczywistości jest dużo większa od Księżyca. Mgławica znajduje się około 1600 lat świetlnych od Ziemi.
Tuz po prawej widać słabszą Mgławicę Pelikan, która jest częścią tej samej mgławicy co Ameryka, jednak rozdziela je leżąca bliżej nas ciemna mgławica pyłowa.
Nad tymi mgławicami świeci Deneb. Jest to jedna z najmocniej świecących znanych gwiazd. Świeci 60 tysięcy razy jaśniej niż nasze Słońce jest 20 razy cięższy i 100 razy większy. Znajduje się około 1500 lat świetlnych od ziemi. Prawdopodobnie to światło z tej gwiazdy jonizuje pobliskie mgławice, powodując ich świecenie. Jest kuprem gwiazdozbioru Łabędzia.
Po prawej widać Mgławicę Motyl wraz z czerwonymi skrzydełkami i odwłokiem ciemnego pyłu, oraz tuz obok gwiazdę Sadr, która jest korpusem łabędzia.
Piszę pracę dyplomową,
Proszę was o odpowiedź na pytanie:
"co sprawia że zdjęcia kosmosu są piękne"
Z góry dziękuję :)