Photoblog.pl

Załóż konto

Szaroń Ontholestes haroldi

Kategoria:
Owady/Insects
exif
Wyświetleń: 183

Szaroń (Ontholestes) to rodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych. Kusaki te bytują w pryzmach kompostu, odchodach, rozkładających się grzybach i przy wyciekającym z drzew soku. Żerują na larwach różnych owadów, zwłaszcza muchówek. W Polsce występują trzy gatunki tego rodzaju. Na zdjęciach Ontholestes haroldi.

Typowy kusakowaty ma wydłużone i spłaszczone ciało ze skróconymi twardymi pokrywami nie przykrywającymi wszystkich segmentów odwłoka, co jest przystosowaniem do środowiska, w którym żyją. Te wyraźnie skrócone pokrywy nakrywają tylko dwa pierwsze segmenty odwłoka. Charakterystyczną cechą kusakowatych jest to, że w czasie szybkiego poruszania trzyma ruchliwy odwłok zagięty do góry i skierowany na zewnątrz. Pozycja taka może ułatwiać ruch i być pozycją obronną naśladującą skorki i skorpiony. Niektóre zresztą zaatakowane mogą wytryskiwać drażniącą ciecz, a jeszcze inne mogą w ciele zawierać trującą substancję. Kusakowate to najliczniejsza rodzina, nie tylko spośród chrząszczy czy owadów, ale w ogóle z pośród wszystkich zwierząt. Na całym świecie opisano 63 657 gatunków (dane z roku 2018). W Polsce występuje ponad 1400 gatunków z 22 podrodzin.

wyspynonsensu Widzę na blogu sporo ciekawostek o owadach, aż sobie dodałem do obserwowanych. :-)
21/05/2022 4:30:02
Photoblog.PRO biesik Znalazłem jednego z szaroni galopującego po nodze zagryzionej łani i nazwałem go cudak mięsojadek. Dowiedziałem się, że "mój" cudak nie żywi się mięsem łani, ale dziećmi much, które je tam umieściły.
07/04/2022 19:31:41

Facebook fanpage