photoblog.pl
Załóż konto

Hej :)

Dziś rozpoczynam cykl wycieczkowy #cmentarzwobiektywie. Niewątpliwie wycieczki po starych cmentarzach są dla mnie bardzo, bardzo ciekawe, a przy tym są okazją do refleksji i zadumy nad tym, co jest naprawdę ważne. Cmentarz jest miejscem cichym, spokojnym, bezpiecznym. Pozwala na wyciszenie swoich myśli i ma niezwykłą, tajemniczą energię, której nie da opisać się jednym słowem. Powiew wiatru w tych miejscach jest inny, jakby spokojniejszy. Wystarczy przejść się samemu w cieplejszy dzień, kiedy nie ma innych ludzi lub 1 listopada we Wszystkich Świętych, kiedy to późną porą zapalone są różnorodne znicze i unosi się ten charakterystyczny zapach parafiny& i wtedy właśnie można poczuć tą magię.

 

Czym są Cmentarze? Po krótkim namyśle wiele z nas może powiedzieć, że to nic innego, jak miejsca, w których chowa się zmarłych (teraz jeszcze dochodzi kremacja). I trafna odpowiedź. Spotkałam się kiedyś ze porównaniem Cmentarza do Księgi, a spacer po nim to czytanie tej księgi. Bardzo trafne porównanie. Cmentarz to takie miejsce, taki zapisek w naprawdę wielkotomowej księdze, w której zapisany jest ogrom historii tej danej wspólnoty (która tam jest pochowana), ale i historii każdego z osobna. Wtedy, kiedy my odwiedzamy cmentarze, czyli po nich spacerujemy, to wówczas otwieramy tą księgę, a wiec ją czytamy, czytam historię tej księgi  mianowicie tego danego Cmentarza, historii każdego pochowanego tam człowieka. 

 

Cmentarze pełnią funkcję upamiętniania zmarłych poprzez nagrobki, groby, krzyże, stele itp. Są miejscem kreowania wspólnoty żywych i martwych  połączenia tych dwóch światów. Kiedy my stawiamy nagrobek czy pomnik w różnym kształcie czy kolorze, próbujemy w ten sposób podkreślić charakter osoby zmarłej (stąd tak wiele różnorodnych pomników można podziwiać, kiedy np. odwiedzamy groby naszych bliskich 1 listopada). Stawiane kwiaty, czy znicze też mogą dużo powiedzieć o zmarłym, np. kiedyś widziałam cały nagrobek udekorowany w niebieskich różach i tylko one tam gościły. Dlaczego? Bo pochowana tam młoda dziewczyna bardzo uwielbiała za życia niebieskie róże i& to był taki hołd od rodziny i znajomych. Zatem cmentarze nie tylko są powiązane ze sferą duchowa, historyczną, ale także artystyczną. Zwłaszcza stare cmentarze to często także zabytki, a każdy z nich jest inny, każdy opowiada inną historię.

 

Jeżeli chcemy się dowiedzieć czegoś o historii, to musimy zacząć od zwiedzania cmentarzy. Cmentarze w kulturze człowieka istnieją już od czasów starożytnych, a wszystko za sprawą szeroko rozpowszechnionego kultu zmarłych i wiarą w życie pozagrobowe. Każdy cmentarz, bez względu czy kryje w sobie szczątki tysięcy ofiar wojny, czy są pozostałością po nieistniejących już wsiach, osadach, kulturach etc., mówią nam bardzo dużo o historii danego terenu i ludzi, którzy kiedyś tam zamieszkiwali.

 

Wraz z licznym zainteresowaniem zwiedzania cmentarzy powstał nowy odłam turystyki, a mianowicie nekroturystyka. Skoncentrowana jest na zwiedzaniu starych cmentarzy, zamków, opuszczonych miejsc i budynków (także tych nawiedzonych), a także miejsc kryminalnych. Jest to nowy trend podróżniczy, który zyskuje uznanie nie tylko dla miłośników mocnych wrażeń. 

 

Jednym z Cmentarzy, które warto zobaczyć jest z całą pewnością Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu, o którym już kiedyś wspominałam. 

Z kolei na powyższych zdjęciach widzimy cmentarze na poznańskiej Cytadeli. Znajduje się tutaj 6 cmentarzy (wojskowych i cywilnych). Znajdziemy tutaj 4 cmentarze wojskowe (garnizonowy brytyjski, radziecki, polski i dawny cmentarz garnizonowy)  spoczywają żołnierze polegli podczas I i II w. ś., poległych w powstaniu styczniowym i wielkopolskim i zmarłych w niewoli. Z kolei dwa cmentarze cywilne to pozostałości po cmentarzu założonym w XIX w. oraz cmentarza prawosławnego.

 

#nekroturystyka #trip #podróżemałeiduże #cytadelapoznań #poznań #szlakiemcmentarzy #cherryculturalnie

Dodane 10 LIPCA 2024 ze strony mobilnej
121

Zapraszam Was na konto na FB Link FB:

https://www.facebook.com/CherryCulturalnie

 

Lub wyszukajcie: Cherry Culturalnie

 

Oprócz tego:

 

Zapraszam Was na Instagram: kirsikka.w.k_w92

Photoblog.PRO wildsebol Też mam fotki z cmentarzy od czasu do czasu się chodzi
12/07/2024 19:51:56
Photoblog.PRO photographymagic Może się nimi pochwalisz ? ;)
14/07/2024 11:17:01
Photoblog.PRO wildsebol Większość zdjęcie z tel to nienajlepszej jakości, w folderach mam misz masz i ciężko znaleźć, ale coś dodam :)
14/07/2024 12:50:52
Photoblog.PRO photographymagic Też większość mam robione tel ;P
15/07/2024 5:22:32
Photoblog.PRO wildsebol Mam wrzucone na fbl to zapraszam do zobaczenia :)
15/07/2024 8:12:03

Informacje o photographymagic


Inni zdjęcia: Dziś jest niedziela. seignejFly Away. releasedMaszyna czasu strawkaPrzykre ale prawdziwe #1 ksiadzsdzPrzykre ale prawdziwe #1 ksiadzsdzJa natalka89roknim odejdę stąd. xciemna;) virgo123;) virgo123;) virgo123