Photoblog.pl

Załóż konto

olsztynianin 

2021/05/04   

Koszalin...

« następne   poprzednie »
Koszalin...

Koszalin...

Piękny widok i herbatka w restauracji

Turystyczny charakter Góry Chełmskiej najmocniej podkreślały wieża widokowa oraz wybudowana tuż obok restauracja. Wieża - która przetrwała do naszych czasów i służy współczesnym koszalinianom - powstała w 1888 roku, a restauracja została wybudowana kilka lat później. Wysokość wieży to 31,5 metra, co czyni z niej znakomity punkt widokowy do podziwiania pięknych widoków. Istniejąca obok restauracja już przed wojną była niezwykle popularna, co nie zmieniło się po 1945 roku, gdy ziemia koszalińska stała się ziemią polską. Jej powojenna nazwa brzmiała tak jak miejsce, gdzie ją postawiono: "Góra Chełmska". Niestety, szybko ją przebudowano i w krótkim czasie urokliwą architekturę zastąpiły betonowe ściany.

- Może z zewnątrz nie była specjalnie urodziwa, ale za to wewnątrz prezentowała się całkiem nieźle. Przede wszystkim nie brakowało tam miejsca. Bez problemu mieściła się orkiestra i kilkudziesięciu gości. Było to bardzo romantyczne miejsce, świetnie nadające się na randki. Najpierw czuły taniec, a potem długi spacer z dziewczyną przez las w blasku księżyca - wspomina jeden z naszych Czytelników.

Co ciekawe nieco dalej stał niewielki amfiteatr, na scenie którego występowały takie zespoły jak "Mazowsze" i "Śląsk" Zarówno po amfiteatrze jak i restauracji pozostały tylko fundamenty. Kiedy restauracja przestała działać? Stało się to na początku lat 70, a jednym z powodów był problem z dostarczaniem bieżącej wody.

 

 
Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

Zagań Zamek...

 

Żagań Zamek...

 

Zagań Zamek...

 

Żagań Zamek...

 

Rybnica Zamek...

 

Rybnica Zamek...

 

Rybnica Zamek...

 

Rybnica Zamek...

 

Wszystkie wpisy