Photoblog.pl

Załóż konto

olsztynianin 

2021/03/02   

Darłowo...

« następne   poprzednie »
Darłowo...

Darłowo...

Na północ od centrum miasta znajduje się Brama Kamienna (ul. Powstańców Warszawskich) nazywana także Wysoką, będąca jedyną, jaka zachowała się z dawnych, miejskich obwarowań, w skład których wchodziły w sumie 4 bramy.

 

Wzniesiono ją w XIV w., z cegły, na planie kwadratu. Ma ona 4 kondygnacje i przykryta jest czterospadowym, namiotowym dachem. Obecny wygląd zawdzięcza remontowi z 1732 r., a data ta uwieczniona jest z pomocą żelaznych prętów na elewacji zabytku.

Brama Wysoka w Darłowie (niem. Hohes Tor in Rügenwalde)  zabytkowa brama miejska, zbudowana w XIV wieku. 25 maja 1955 roku wraz z pozostałością murów obronnych została wpisana do rejestru zabytków.

 

Nazywana jest także Bramą Kamienną (niem. Steintor) lub Bramą Murowaną. Stanowi część nieistniejących już murów miejskich, po których pozostałością jest nazwa i półokrągły kształt ulicy Wałowej. Jest jedyną zachowaną spośród czterech bram miejskich Darłowa. Znajduje się ok. 120 metrów na północ od głównego rynku miasta  Placu Tadeusza Kościuszki. Prowadzi do niej dzisiejsza ulica Powstańców Warszawskich. Pełniła funkcję obronną, reprezentacyjną i obserwacyjną.

 

Brama zbudowana jest na planie kwadratu. Posiada cztery kondygnacje. Większość cegieł ułożono w wątku wendyjskim. W górnej części zastosowano młodszy chronologicznie układ gotycki. Posiada prześwit wieńczony ostrołukiem. Budynek zdobią wysokie blendy i małe, ostrołukowe okna. Wieńczy go czterospadowy dach namiotowy. W jego wnętrzu zachowały się otwory strzelnicze. Od strony północnej bramę wzmacniają skarpy. Brama była wielokrotnie przebudowywana. Jej obecny kształt został nadany remontem z 1732 roku, o czym świadczą układające się w tę datę żelazne pręty na elewacji.

 

Obiekt stanowi własność prywatną.

 

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

1945 Olsztyn...

 

1945 Olsztyn...

 

Allenstein - Olsztyn...

 

Allenstein - Olsztyn...

 

Olsztyn...

 

Olsztyn...

 

Allenstein -  Olsztyn...

 

Olsztyn...

 

Wszystkie wpisy