Photoblog.pl

Załóż konto

olsztynianin 

2021/01/25   

Racibórz...

« następne   poprzednie »
Racibórz...

Racibórz...

Figura św. Jana Nepomucena

Zabytek: -

Pomnik z 1733 roku, autorstwa Jana Melchiora Österreicha (podobna figura Jana Nepomucena tego samego rzeźbiarza znajduje się na Placu Długosza http://www.foto...Nepomucena.html ). Rzeźbę ufundował hrabia Sobeck pan na raciborskim zamku. Pomnik późnobarokowy, kamienny, ustawiony na trójstopniowej podstawie. Czworoboczna nadstawa z herbem fundatorów i tablicą inskrypcyjną. Figura świętego wsparta na obłoku w otoczeniu aniołów.

(źródło G. Wawocz)

Obecnie przeniesiona kilkadziesiąt metrów (stoi jakby z drugiej strony tej nieistniejącej kamienicy)

2019-09-25 16:07:00 (rok temu)

 

Desperado 

do Petrus: Wiesz może jaki numer miała apteka ?

2019-09-25 16:08:41 (rok temu)

 

Petrus 

do Desperado: Wtedy "Memelstrasse 2" (Bosacka)

2019-09-25 20:49:58 (rok temu)

 

Den 

Na początku nie było tu apteki a sama figura stała w zupełnie innym miejscu

2020-06-21 09:21:40 (7 miesięcy temu)

 

Petrus +1 głosów:1 

do Den: Tak - stała po przeciwnej stronie ul. Bosackiej

 Jan Nepomucen (ur. ok. 1350 w Pomuku, obecnie Nepomuk, zm. 20 marca 1393 w Pradze) prezbiter, spowiednik Zofii Bawarskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego.

Życiorys

Około 1380 przyjął święcenia kapłańskie i został kanonikiem przy katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha w Hradczanach. Studiował prawo kanoniczne w Pradze i Padwie. Następnie piastował godność kanonika kolegiaty praskiej św. Idziego, a w 1389 mianowany został wikariuszem generalnym arcybiskupa praskiego Jana z Jenatejnu. W związku z zatargiem między królem Czech Wacławem IV a arcybiskupem, Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy ponieważ nie chciał zdradzić królowi tajemnicy spowiedzi jego małżonki. Według innej wersji, powodem niełaski było niezgodne z wolą króla zatwierdzenie opata dla klasztoru w Kladrubach. W 1393 Jan Nepomucen został uwięziony. Następnie zrzucono go z mostu Karola do rzeki Wełtawy. Ta scena jest przedstawiona na przykład na płaskorzeźbie umieszczonej na ołtarzu Jana Nepomucena w bazylice św. Mikołaja z Miry w Bochni oraz przydrożnej figurze w Aleksandrowicach. Jego zwłoki złożono w katedrze na Hradczanach.

 

Według tradycji po otwarciu krypty świętego przed kanonizacją w 1719 okazało się, że jego zwłoki mają nienaruszony język. Według innej wersji, Jan Nepomucen po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi Zofii Bawarskiej królowi czeskiemu Wacławowi IV (król podejrzewał żonę o niewierność), został poddany torturom i w konsekwencji wrzucony do Wełtawy.

 

Kult

Kult św.Jana Nepomucena rozwijali głównie jezuici, rozprzestrzenił się on na ościenne kraje, trafił między innymi do Polski, Austrii i Niemiec.

 

Jan Nepomucen został beatyfikowany w 1721 roku przez Innocentego XIII, a kanonizowany 19 marca 1729 przez Benedykta XIII. Już wcześniej uchodził za nieformalnego patrona Czech, a jego kult rozprzestrzenił się na sąsiednie ziemie, zwłaszcza Śląsk.

 

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 21 maja.

 

Ikonografia

W ikonografii święty przedstawiany jest w stroju kapłańskim, w sutannie, rokiecie, birecie. W ręku palma męczeńska; krucyfiks, niekiedy trzyma palec na ustach, symbol zachowanej tajemnicy spowiedzi.

 

Jego atrybutami są: klucz, książka, kłódka, krzyż w ręce, zapieczętowany list, most (z którego został zrzucony), pieczęć, wieniec z pięciu gwiazd (w środku napis tacui milczałem), woda, zamek.

 

Patronat

Jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów.

 

Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.

 

Pomniki

 Zobacz też kategorię: Pomniki św. Jana Nepomucena w Polsce.

Pierwszą figurą Jana Nepomucena jest pomnik w Pradze, na moście Karola, z którego miał zostać zrzucony. Wokół jego głowy pojawiło się pięć gwiazd (symbolizujących pięć cnót męczeńskich), tworzących aureolę, która ponoć miała ukazać się w miejscu wrzucenia go do rzeki. Pomnik ten ustalił kanon dla ikonografii, kolejne przedstawienie opierały się na pomniku praskim. W 1724 roku figura św. Jana Nepomucena stanęła w Wodzisławiu Śląskim. We wsi Chochołów koło Zakopanego znajduje się figura Jana Nepomucena upamiętniająca powstanie chochołowskie z 1846 roku. Figura Jana Nepomucena znajduje się także w Kostuchnie, dzielnicy Katowic, postawiona w 1892 roku. Kapliczka z figurą Jana Nepomucena znajduje się w Sokołowie Podlaskim przy ulicy Siedleckiej nad rzeczką Cetynią. Figura św. Jana Nepomucena na Służewie w Warszawie upamiętnia współpracę Służewa z Rządem Narodowym Romualda Traugutta podczas powstania styczniowego. W Namysłowie przy rondzie św. Jana Nepomucena znajduje się kapliczka z rzeźbą świętego.

 

Data i miejsce urodzenia ok. 1350

Pomuk

Data i miejsce śmierci 20 marca 1393

Praga

Czczony przez Kościół katolicki

Beatyfikacja 1721

przez Innocentego XIII

Kanonizacja19 marca 1729

przez Benedykta XIII

Wspomnienie21 maja

Atrybutyklucz, książka, kłódka, krzyż w ręce, zapieczętowany list, most, pieczęć, wieniec z pięciu gwiazd, woda, zamek

Patron jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy, tonących oraz orędownikiem podczas powodzi i mostów

Szczególne miejsca kultu Praga.

W Olsztynie też jest pomnik na moście Św. Jana, odlany z brązu. Przed 1945 r. Też był na tym samym moście, wykuty z kamienia i... znikł.

 

W 1869 roku w Olsztynie ustawiono figurę św. Jana Nepomucena. Została sprowadzona przez archiprezbitra ks. Augusta Karau. Figura wykonana była z terakoty. Autorem był rzeźbiarz Wilhelm Jansen z Kolonii. Ważyła ok. 90 kilogramów. Została ustawiona na środku mostu na postumencie wykonanym przez majstra budowlanego Toffela. Figura w czasie II wojny światowej nie uległa zniszczeniu, dopiero zniknęła po styczniu 1945 roku. Jej losy nie są znane. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku prezes Towarzystwa Miłośników Olsztyna, Andrzej Sassyn podjął próby przywrócenia na moście figury św. Jana Nepomucena. Powołano społeczny komitet restytucji świętego. Dużą pomocą było zaangażowanie Ziomkostwa Olsztyniaków z Gelsenkirchen. Koncepcję architektoniczną posągu opracował i załatwił wszelkie sprawy urzędowe architekt miejski Jerzy Piekarski. Komitet powierzył wykonanie figury olsztyńskim artystom Edwardowi Jurjewiczowi i Piotrowi Obarkowi. W

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

Sławno...

 

Sławno...

 

Sławno...

 

Sławno...

 

Sławno...

 

Sławno...

 

Sławno

 

Sławno...

 

Wszystkie wpisy