Photoblog.pl

Załóż konto

olsztynianin 

2020/11/26   

Zabrze...

« następne   poprzednie »
Zabrze...

Zabrze...

Z tego zdjęcia bije spokój. A tak spokojnie było na ulicy Dworcowej w latach najprawdopodobnie 1940-tych. Wykonano je chyba w godzinach porannych. Szyld z imieniem "Pajonk" należhy do sklepu z modą damską, wcześniej "Krafczyk & Pajonk" w budynku pod numerem 8. To jedna z najbardziejrozpoznawalnych kamienic w Zabrzu, jej front wychodzi na plac Dworcowy. W czasach Polski Ludowej była w niej dobra restauracja o nazwie "Polonia". Kamienicę wybudował w 1991 r. kupiec Wilhelm Czappan, na miejscu swej poprzedniej, mniejszej siedziby. Schody i zieleniec to nie było byle co, tylko "Tarasy Bruehl'a", nazwane tak na cześć saksońskiego polityka Heinricha von Bruehl (1700-1763). Wzorem były tu Bruelsche Terrase w niemieckim Dreźnie, promenada wzdłuż Łaby, ale porónanie obu wypadło by raczej śmiesznie.

Z tyłu zdjęcia widoczna jest pieczątka zakładu fotograficznego Heuduk z Andreashuette O. S. (Zawadzkie). Wykonano je na papierze Agfa-Lupex.

Andrzej Dulkiewicz - zbiór ptywatny.

2 komentarze
olsztynianin  - 26/11/2020 19:57:22
Urodziłem się Rokitno Wołyńskie - 4 stacja od Sarny i zaraz 4 km granica z ZSRR. Przed Sarny - Równe. Kowel - dalej Mińsk.
padholder  - 26/11/2020 15:54:39
...jesteś z Zabrza ?

Najnowsze wpisy

Racibórz...

 

Racibórz...

 

Racibórz...

 

Racibórz...

 

Racibórz...

 

Racibórz...

 

Racibórz...

 

Racibórz...

 

Wszystkie wpisy