Photoblog.pl

Załóż konto

olsztynianin 

2018/01/02   

Meksyk - Nowy Rok

« następne   poprzednie »
Meksyk - Nowy Rok

Meksyk - Nowy Rok

Sylwester w Meksyku

 

Pożegnanie Starego Roku w Meksyku jest przepełnione europejską symboliką, mieszającą się z indiańskimi przesądami. Już samo nazewnictwo świadczy o nastawieniu Meksykanów: sylwestrowe świętowanie nazywają oni Ańo Nuevo (Nowy Rok), wierząc, że przyniesie on im wyjątkowe szczęście w miłości, finansach i zdrowiu. Hiszpanie natomiast skupiają się jeszcze na starym roku, uznając 31. grudnia za Starą Noc (Nochevieja).

Hucznie obchodzony Sylwester zaczyna się uroczystą kolacją w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Na takiej kolacji najczęściej serwuje się nadziewanego indyka, bacalao (rodzaj ryby), romeritos, caldo de camarón (zupa na bazie krewetek), golonko, marynowana polędwica, sałatka z jabłka lub sałatka z buraków, makaron z ananasem na zimno. Potem młodzi wyruszają na dyskotekę, a starsi zostają w domu lub umawiają się w większym gronie, aby oglądać koncerty i inne masowe imprezy transmitowane przez telewizję. (Należy zaznaczyć, że imprezy sylwestrowe w Meksyku mają charakter typowych dyskotek, gdzie obowiązuje luźny ubiór  w przeciwieństwie do eleganckich bali sylwestrowych, tak uwielbianych przez Polaków. Natomiast w większych miastach są również organizowane koncerty lub inne wydarzenia kulturalne: w Mieście Meksyk na placu Zócalo, a w Monterrey w parku Parque Fundidora).

Oczywiście, tak jak u nas, Meksykanie witają Nowy Rok toastem szampana i fajerwerkami. Pokaz sztucznych ogni jest szczególnie widowiskowy, jeśli spędzamy Sylwestra nad morzem.

 

Podczas sylwestrowego szaleństwa nikt nie zapomina o kilku tradycjach, które mogą przesądzić o pomyślności w nadchodzącym roku. Oto 12 sylwestrowych przesądów w Meksyku:

 

1. O północy, słuchając dwunastu uderzeń zegara i jedząc jedno winogrono przy każdym uderzeniu (zwyczaj zaczerpnięty od Hiszpanów) należy pomyśleć 12 życzeń, związanych ze zdrowiem, szczęściem i miłością. Niektórzy zamiast tego decydują się na 12 postanowień związanych ze zrzuceniem nadwagi czy rzuceniem palenia, ukończeniem szkoły i podróżami.

2. Również o północy trzeba zapalić trzy świece (czerwoną, zieloną i żółtą), ustawione w formie trójkąta. Należy dodać 9 ziarenek ryżu i 9 ziarenek soczewicy oraz 9 pozłacanych monet  przysporzy to rodzinie pomyślności, dostatku i miłości.

3. Poza tym trzeba pozamiatać mieszkanie miotłą w kierunku ulicy  w ten sposób wyrzuca się negatywną energię.

4. Włożyć kolorową bieliznę: czerwona przyciągnie miłość, żółta pieniądze, a biała pozwoli doświadczyć pokoju i harmonii.

5. Włożyć monetę do buta lub banknot do kieszeni (można też zjeść garść soczewicy): polepszy finanse w Nowym Roku.

6. Wejść na schody lub stanąć na krześle, aby być wyżej niż inni  jeśli chcesz dostać awans w pracy.

7. Przespacerować się po osiedlu z walizkami: im dalej pójdziesz, tym dalsze będą twoje podróże w nadchodzącym roku!

8. Przywiązać czerwoną wstążkę do zdjęcia sympatii i włożyć na noc pod poduszkę: dzięki temu ukochana osoba również obdarzy cię uczuciem.

9. Siadać na krześle i wstawać przy każdym z dwunastu uderzeń zegara o północy  zapewnia wyjście za mąż w nadchodzącym roku.

10. Wypić szklankę mleka tuż przed północą: zapewni zajście w ciążę w nadchodzącym roku.

11. Włożyć 3 liście laurowe do buta w sylwestrowy wieczór, a dzień później spalić je  umożliwi to znalezienie nowej pracy.

12. Założyć bieliznę na lewą stronę  sprawi to, że szafa wzbogaci się o parę nowych ubrań&

 

Każdy region Meksyku ma swoje własne tradycje i zwyczaje, najczęściej zainspirowane wierzeniami prekolumbijskimi. Na przykład, w miejscowości Ixmiquilpan (w stanie Hidalgo) w sieni byłego klasztoru augustyńskiego Indianie palą ogniska, a w stanach Tlaxcala, Oaxaca i Puebla można w tym dniu zaobserwować wyjątkowy taniec starców nazywanych w języku nahuatl huehues.

 

 

1 komentarz
padholder  - 03/01/2018 10:43:36
pozazdrościć tylu wrażeń :)

Najnowsze wpisy

To już historia...

 

To już historia...

 

To już historia...

 

To już historia...

 

To już historia...

 

To już historia...

 

To już historia...

 

To już historia...

 

Wszystkie wpisy