Photoblog.pl

Załóż konto

olsztynianin 

2018/01/02   

Indie - Nowy Rok

« następne   poprzednie »
Indie - Nowy Rok

Indie - Nowy Rok

 

Święto Holi, Wiszu - tak Nowy Rok świętują w Indiach

 - Zastanawiając się nad świętowaniem Nowego Roku w Indiach naliczyłem co najmniej 16 dat, w których mieszkańcy tego ponad miliardowego społeczeństwa obchodzą przełom starego i nowego roku - mówi Krzysztof Renik, były korespondent Polskiego Radia.

Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego w Indiach powitany zostanie w czwartek (31.12) ok. godz. 20.30 polskiego czasu. - Święto to jest obchodzone przez nieco już zwesternizowane wielkomiejskie elity w New Delhi, Bombaju czy Kalkucie - tłumaczy gość "Czterech pór roku".

 

Tradycyjnie natomiast przejście ze starego na nowy rok obchodzone jest przez Hindusów na przełomie marca i kwietnia albo w połowie kwietnia. - Tamtejsze społeczności wywodzą się z pnia rolniczego, w związku z tym ten czas, odchodzenia zimy i nadejścia wiosny, to dla nich bardzo istotny moment w ciągu roku - podkreśla Krzysztof Renik.

 

To właśnie w tym okresie obchodzone jest święto Holi czy Wiszu. Skąd się one wywodzą i jak przebiegają, dowiesz się z nagrania audycji. 

 

Zwykle świętowaliśmy bardzo pierwszego stycznia głośny i cały stan. Ale nie wszyscy ludzie na świecie świętują to w ten sposób. Na przykład Indie są szczęśliwe z okazji Nowego Roku, cztery razy, ponieważ każde państwo ma swoją datę i tradycję obchodzenia tego święta.

 

Ale to nie przeszkadza ludziom cieszyć się działania. Trudność polega tylko na tym, że trudno jest osobie mieszkającej w danym kraju określić, który rok jest na ulicy. Ten kraj świętuje cztery epoki. W marcu ludzie świętują Nowy Rok na południu, w kwietniu - na północy, pod koniec października - ludzie z zachodu. A w stanie Kerala Indianie bawią się w lipcu, a potem w sierpniu.

 

 

Zwyczaje i tradycje Nowego Roku w Indiach

Nowy Rok w Indiach ma wiele różnych tradycji. To wskazuje nam, że mieszkańcy tego kraju również jasno obchodzą to wydarzenie, a także wszystkie inne uroczystości. W czasie wakacji są tak szczęśliwi, jak dzieci. I nic dziwnego.

 

Jedną z tradycji południowej części Indii jest, że wszystkie matki wkładają różne rodzaje słodyczy, owoców, małych prezentów na specjalny rodzaj tacki. Rano, gdy nadejdzie dzień nowego roku, dzieci, zamykając oczy, powinny poczekać, aż zostaną doprowadzone do tego specjalnego tematu. I tylko wtedy dzieci będą mogły zobaczyć, jak przygotowana jest dla nich niespodzianka.

 

Ludzie, którzy mieszkają na północy kraju, uwielbiają świętować Nowy Rok, dekorując się kwiatami o różnych odcieniach, to jest ich tradycja obchodzenia uroczystości. Centralna część Indii podczas tego wydarzenia staje się pomarańczowym tonem. Flagi tych odcieni wypełniają wszystkie ulice, a w nocy można zobaczyć migoczące światła na dachach domów. Inną tradycją związaną z centrum jest spalenie stracha na wróble lub zdobione drzewo.

 

Uroczystości towarzyszą również piosenki i tańce, symboliczne bitwy, wypuszczanie latawca i chodzenie po rozżarzonych węglach. Podczas zabawy możesz nalać wszystkim przyjaciołom i nieznajomym wodę lub farbę.

 

 

Teraz jesteś przekonany, że także w Indiachmożesz się dobrze bawić w sylwestra. Jeśli chcesz uczcić święto w szczególny sposób, udaj się do tego wspaniałego kraju. Tam na pewno dostaniesz wrażenia na cały rok.

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

Olsztyn wieczorowa porą...

 

Olsztyn wieczorową porą...

 

Olsztyn wieczorową porą...

 

Olsztyn wieczorową porą...

 

Olsztyn w wieczornej mgle...

 

Olsztyn w wieczornej mgle...

 

Olsztyn wieczorem...

 

Olsztyn wieczorem...

 

Wszystkie wpisy