photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 10 LUTEGO 2024

Kingdom of Heaven (2005)

-Chodź, spocznij.

-Grasz ?

-Nie.

-Szachy to obraz świata, każdy ruch grozi śmiercią. Wystarczy ruszyć z miejsca, żeby stracić pewność jaki czeka Cię kres. Miałeś kiedyś taką pewność ?

-Tak.

- Czego się spodziewałeś ?

-Że mój grób będzie o 100 kroków od miejsca moich narodzin.

-A teraz ?

- Teraz jestem w Jerozolimie i rozmawiam z królem..

 

* Król Baldwin*

- Mając 16 lat odniosłem wielkie zwycięstwo. Czułem się wówczas tak, jakbym miał żyć 100 lat. Dziś wiem, że nie dożyję nawet 30. Nikt z nas nie wie, jaki czeka go los, ani kto mu taki los zgotuje. Król włada poddanym, ojciec decyduje za syna, ale człowiek może również decydować za siebie i tylko wówczas może stanąć do prawdziwej gry. Pamiętaj, że choć działasz pod dyktando innych, tylko Ty decydujesz o losach własnej duszy, mimo że rozkazują Ci królowie, lub możni panowie. Stając przed Bogiem, nie powiesz : Kazano mi tak postąpić, albo w Tamtej chwili cnota byłaby zawadą . To nie wystarczy, pamiętaj o tym.

-Będę pamiętał.

 

 

Akcja filmu dzieje się w okresie wypraw krzyżowych. Balian jest kowalem, pogrążonym w żałobie po samobójstwie ciężarnej żony. Wkrótce odwiedza go rycerz Godfrey wraz ze swoją świtą, informując Baliana, iż jest jego ojcem i wyrusza do ziemi świętej, po odkupienie win.

Młody kowal z początku nie jest do tego przekonany, jednak wkrótce dopuszcza się zabójstwa na mężczyźnie, który zrabował krzyżyk z szyi jego pochowanej już żony i tym samym zbeszcześcił jej ciało. Aby uniknąć kary, szukając przebaczenia i nie mając innego wyboru, dołącza do Godfreya.

Razem wyruszają w długą i trudną podróż do królestwa Jerozolimy, chcąc chronić pielgrzymów i służyć królowi Baldwinowi Trędowatemu. Na miejscu poznaje księżniczkę Sybillę. Czy rodzące się między nimi uczucie ma jakiekolwiek szanse przetrwać, w brutalnym świecie wojny ?

Czeka go również długa i trudna droga do stania się mężczyzną. Jaką przemianę przejdą bohaterowie, jakie losy ich czekają ? Ile znaczy pojawienie się w życiu mężczyzny, nawet na krótki czas, ojca, który wskaże drogę ? Ile jest warta Jerozolima ?

O tym wszystkim można przekonać się osobiście, oglądając to dzieło Riddleya Scotta.

Oglądam przynajmniej raz do roku.

 

 

 

 

Królestwo Niebieskie, to ostatni film, który przed dłuższą przerwą polecam.

Miałem obejrzeć go w przyszły czwartek, z tytułu wolnego z racji urodzin, które u nas w pracy przysługuje.

Bardzo czekałem na ten dzień, trafiło mi się, że moje urodziny wypadają dzień przed urlopem i już mogłem mieć wolne.. Oddam jednak tę możliwość innej osobie, którą bardzo bolą ręce i plecy i widziałem wczoraj, że jej naprawdę ciężko. Ta osoba jeszcze o tym nie wie. Wydaje mi się, że główny bohater tego filmu postąpiłby tak samo.

 

 

 

Film dostępny na CDA w 1080 HD, z lektorem.

* Koniecznie wersja reżyserska- 3h*

Komentarze

Photoblog.PRO anngod1421 Jesteś dobrym człowiekiem i proszę mi nie pisać, że tak nie jest :P
10/02/2024 19:05:39
Zarejestruj się teraz, aby skomentować wpis użytkownika matt9.