photoblog.pl
Załóż konto
Dodane 27 GRUDNIA 2013
19570
Dodano: 27 GRUDNIA 2013

Ch52 - 11 - Czarna Kompania

Książka nr 11:
Tytuł: Czarna Kompania

Seria: Czarna Kompania
Autor: Glen Charles Cook

 

Pierwsza książka z cyklu "Czarna Kompania". Opowiada o losach grupy najemników zwanej "Czarną Kompanią" - no któż by pomyślał :D

Kompania jest rodziną niezwiązaną więzami krwi. Każdy kto do niej dołącza musi całkowicie wyzbyć się swojej przeszłości. Nikogo tu nie dziwi, że nie ma normalnych imion. Lekarza nazywają Konował, magowie przedstawiają się jako Jednooki i Goblin. Takie przezwiska stają się ich imionami. Przy okazji - ta dwójka (Jednooki i Goblin) się "nienawidzi". Spiera się o wszystko i wszędzie, cały czas ze sobą walczy i się popisuje, jednak jeden za drugim skoczyłby w ogień - przynajmniej tak mi się wydaje.

Narratorem pierwszej książki jest Konował, który jest lekarzem i - z pasji - kronikarzem Czarnej Kompanii.

 

Czemu się wzięłam za tę książkę? Bo mi ją polecono. Jak się później dowiedziałam, Malazańska Księga Poległych Stevena Eriksona i Pieśń Lodu i Ognia Georga R. R. Matrina są zainspirowane Czarną Kompanią. Jak z twórczością Martina się spotkałam, tak za Eriksona miałam się wziąć dopiero później - i dobrze, bo z przeczytanych opinii wychodzi na to, że Kompania to bardziej rozlazła, nieskoordynowana "podobizna" Malazańskiej Księgi.

 

Co do fabuły... Od samego początku jesteśmy wrzuceni na głęboką wodę. Nie wiemy NIC na temat miejsca, w którym owa Kompania się znajduje, nie wiemy nic na temat walk, powstania czy cokolwiek tam się dzieje. Jednym słowem - jeden wielki burdel.

Jednak ci najemnicy mają swój honor i NIE złamią umowy z własnej nieprzymuszonej woli, bez względu na to, jak bardzo kijowa ona jest.

I tu nagle pojawia się szansa na ładne jej zakończenie i zawiązanie następnego kontraktu - skrzętnie ten fakt wykorzystali. Szkoda jedynie, że nie zorientowali się wcześniej kim będzie ich kolejny pracodawca, Duszołap. Okazało się bowiem, że nasi kochani bohaterowie zostali najęci w służbę... złu. A konkretnie czemuś w stylu bóstwa/bogini, którą zwą Pani.

Tak, tak, nasi najemnicy zaczynają walczyć dla tych niedobrych. W tamtych czasach książka opowiadająca o czymś takim była dość świeżym pomysłem.

Kontynuując... Kompania wcale nie jest zła, ale rozkazy to rozkazy. Bez względu na to, jakie były ich przekonania - a nie zawsze się z nimi zgadzali i czasem można było się natknąć na jakiś weltschmerz bohatera.

Samych bohaterów jest tu od groma. Zaczynając od Konowała, narratora, który bierze jak najbardziej czynny udział w akcji, poprzez tajemniczego Duszołapa i Zmiennokształtnego, magów pokroju Jednookiego, Goblina, Milczka (którego uwielbiam. Nigdy nic nie mówi, ale zawsze dziwnym zbiegiem okoliczności JEST we wszystkich momentach, gdy coś się dzieje. Na dobrą sprawę nie wiemy o nim nic, ale zdaje się być postacią bardzo ogarniętą i wiedzącą dużo więcej niż powinna) czy Kruka.

Kruk to kolejna (zaraz po Milczku) chodząca zagadka, chociaż mimo wszystko w trakcie książki dowiadujemy się o nim trochę. Widzimy jego zachowania, poznajemy charakter... Nie zmienia to jednak faktu, że gdy już twierdziłam, że WIEM coś na jego temat, to zaraz wyłaniała się jakaś sytuacja mówiąca "lol, nope. Nic nie wiesz".

Swoją drogą sporo postaci umiera, z czego się cieszę. Z powodu nadmiaru ich ilości ciężko mi ich było spamiętać XD Szczególnie, że miałam wrażenie, jakbym dorwała się do jakiejś środkowej części serii i wszyscy byli wcześniej opisani. Cieszę się z moich zdolności adaptacyjnych i że nie przeszkadza mi czytanie serii od środka - i tak dość szybko zaczynam w nich łapać o co biega XD

 

Mimo, że przez książkę trochę ciężko mi było przebrnąć, to bardzo mi się spodobała i z przyjemnością sięgnę po następne części.

 

Krótkie podsumowanie: "O cholera, chłopcy, wdepnęliśmy w gówno. I to bardzo śmierdzące gówno" :D

 

Przeczytane: 08 października

Komentarze

shiiyon na kulturę popularną współczesnej japonii c:
05/01/2014 23:04:40

Informacje o mahakao


Inni zdjęcia: Mix pati1991gd. krajobraz10Torcik Komunijny Mikołaja pati1991gd5231 pragnezycpelniazyciaSpring lovesucks14Urlop kzyhUrlop kzyhUrlop kzyhUrlop kzyhUrlop kzyh