Photoblog.pl

Załóż konto

Leśna Podlaska - Sanktuarium MBL 

2018/07/02   

Zablocie - parafia Swory

« następne   poprzednie »
Zablocie - parafia Swory
Powiększenie

Kaplica Matki Bozej Gietrzwaldzkiej. Foto O. Mieczyslaw Lacek.

 

Zabłocka kapliczka pełna lask

 

Zabłocie. Niewielka wieś kryje w sobie niezgłębioną historię o objawieniach Matki Bożej. Aby dotrzeć do prawdy o wydarzeniach sprzed ponad stu lat, udaliśmy się do mieszkanki Zabłocia, Elżbiety Dorosz. Kobieta od ponad dziesięciu lat opiekuje się kapliczką, którą wzniesiono na miejscu objawień. Jako mała dziewczynka chodziłam często z mamą na jagody. Towarzyszyła nam Wiktoria Chalimoniuk, która śpiewała piosenkę opisującą wydarzenia z czerwca 1877 roku, kiedy Matka Boska objawiła się pod lasem nazywanym przez miejscowych Łysochy wspomina pani Elżbieta. Według mieszkańców Zabłocia postać Maryi pojawiła się na dlugiej gałęzi sosny skierowanej w kierunku zachodnim. Siedziała z Panem Jezusem na rękachw pięknych szatach krolewskich, na głowie miała koronę. Odchodząc, powiedziała, że zmierza do Gietrzwałdu zaznacza nasza rozmówczyni. Na Warmii Matka Boża ukazała się dwóm dziewczynkom,

13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Basi Samulowskiej. Objawienia w Gietrzwałdzie zostały oficjalnie uznane przez władzę kościelną. Natomiast zabłocka historia nie została jak dotąd należycie udokumentowana. Niemniej jednak wzmianki o wydarzeniach w Zabłociu znalazły się m.in. w publikacjach Józefa Geresza, profesora nauk humanistycznych z Międzyrzeca Podlaskiego. Pod koniec XIX wieku tamtejsza ludność unicka była prześladowana przez kozaków. Mieszkańcy wiosek musieli płacić wysokie kontrybucje i utrzymywać dwie roty wojska rosyjskiego za to, że nie chcieli przejść na wiarę prawosławną. Prześladowania trwały 40 lat. Dlatego nikt nie wychylał się z opowieściami o objawieniach sugeruje profesor z Międzyrzeca. Najstarsza informacja dotycząca wizyty Matki Bożej w Zabłociu, na którą natknął się Geresz, pochodzi z dzieła Józef P. Bojarskiego Czasy Nerona w XIX wieku pod rządem moskiewskim czyli ostatnie chwile Unii w diecezji chełmskiej z 1879 roku. Miejscowi przekazują sobie opowieść z pokolenia na pokolenia.

  Zanim Maryja pojawiła się na sośnie, ukazała się w studni w centrum wsi w Sworach jako odbita w studni "jasność". "Jasność" skierowala siena oczach gospodarzydo lasu zwanego "Lysochy". Na drzewie zachowały się ślady stóp Maryi i Jezusa, podobne znaki można było znaleźć na leżących w lesie głazach. Niestety, w latach 60. XX wieku w wyniku prac melioracyjnych kamienie zniknęły. Pamiętam, że ślady na drzewie blakły na zimę, a wiosną znowu wyglądały jakby były wypalone na nowo. Ludzie zaczęli obrywać korę z sosny, bo dowiedzieli się o przypadku mężczyzny chorego na raka, który po wypiciu wywaru z tej kory całkowicie wyzdrowiał. Drzewo niestety uschło. Później je ścięto i wybudowano w tym miejscu kapliczkę, w której znajduje się pień ze śladami stóp opowiada pani Elżbieta. Obiekt stał się miejscem kultu parafianie gromadzą się tam na okolicznościowe nabożeństwa albo różaniec. Inni pielgrzymi odwiedzają cudowne miejsce wraz ze swoimi intencjami. Piotr Sęczyk z pobliskiej Sycyny przyznaje, że wielokrotnie słyszał o łaskach które spłynęły na ludzi modlących się przy kapliczce w Zabłociu. Człowiek, który remontował kapliczkę, był chory na łuszczycę, po kilku miesiącach schorzenie zniknęło bezpowrotnie. Albo małżeństwo, które długo nie mogło mieć dzieci, dzięki modlitwom doczekało się potomka podaje Sęczyk. Pani Elżbieta przekonuje, że podobnych świadectw jest o wiele więcej. Ciekawe zjawisko związane z Zabłociem zaobserwował także profesor Geresz. Wspólnie z kolegą zrobiliśmy zdjęcie na miejscu objawień. Po wywołaniu okazało się, że nad Matką Bożą unosi się coś przypominającego świecący krążek. Początkowo przypuszczałem, ze to światło słoneczne, ale fotograf wykluczył taką możliwość mówi nam naukowiec z Międzyrzeca Podlaskiego. Jak wytłumaczyć te i inne historie związane z Matką Bożą? Wystarczy uwierzyć, a odpowiedź przyjdzie sama.

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

49
Medjugorie 8-16 września 2018

 

46
Dzień Zjawienia MBL - 26.09.2018

 

Wpis lesnapodlaska

 

Nowe strony o Leśnej Podlaskiej

 

Leśna Podlaska

 

19
Zablocie - parafia Swory

 

44
Park za klasztorem wiosna 2018

 

39
 Kaplica Zjawienia 2017/2018

 

Wszystkie wpisy