Photoblog.pl

Załóż konto

 

2009/02/28   

Jasionówka.

« następne   poprzednie »
Jasionówka.

Na photoblogu zamieszczane będą zdjęcia z Jasionówki.  Gmina Jasionówka położona jest w województwie podlaskim, w powiecie monieckim. Początki Jasionówki sięgają połowy XVI wieku. W roku 1642 roku Władysław IV nadał Jasionówce prawa miejskie. W Jasionówce możemy spotkać wiele ciekawych zabytków historycznych i osobliwości przyrodniczych. Zachowany został zabytkowy układ przestrzenny miejscowości z XVI-XIXw., którego rozplanowanie oparto na typowym schemacie miasta magdeburskiego, dostosowanym do lokalnych warunków. Istniejąca tu rezydencja Wołłowiczów została w XVIII i XIX w. sprzężona widokowo z miastem, tworząc charakterystyczny dla zespołów urbanistycznych z okresu późnego baroku układ miasto  dwór. Prawdziwą ozdobą jest zabytkowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy. Wyposażenie kościoła tworzy barokowy zespół rzeźby i malarstwa pochodzący w większości z pierwotnego wystroju kościoła. Ośmiogłosowe organy pochodzą z 1849r i posiadają oryginalne wyposażenie instrumentowe we wnętrzu szafy.

Cmentarna kaplica stanowi jeden z niewielu zachowanych przykładów budownictwa drewnianego, związanego z cmentarzami grzebalnymi z I-wszej połowy XIXw. Na założonym w 1800r. cmentarzu żydowskim znajdują się nagrobki pochodzące z czasów jego powstania, z lat 20-tych i 30-tych XIXw. aż do I-wszej połowy XXw. Posiadają one dużą wartość historyczną, a usytuowanie cmentarza na wzgórzu podkreśla walory krajobrazowe tego terenu.

W dawnym dworku mieszczą się obecnie m.in. sale edukacyjne Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Monte Cassino w Jasionówce. Obok Szkoły w niewielkim Domu Harcerza znajduje się małe muzeum, w którym zgromadzono cenne pamiątki i dokumenty związane z uczestnictwem w walkach pod Monte Cassino mieszkańców Gminy Jasionówka.

Miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, która od lat w istotny sposób integruje lokalne środowisko niedawno obchodziła 95  lecie swojego istnienia . W Izbie Pamięci znajdującej się w budynku Urzędu Gminy, obejrzeć można ciekawe pamiątki historyczne związane z jej działalnością oraz z historią pożarnictwa na Podlasiu.

Jasionówka jest położona wśród polodowcowych wzniesień. Część Gminy leży na terenie i w otulinie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Piękny krajobraz urozmaicają lasy, pagórki i łąki.Na rzece Brzozówce można spotkać tamy zbudowane przez bobry, w Parku Krajobrazowym gatunki roślin chronionych i rzadkich oraz ptactwo nie spotykane w innych rejonach kraju.

Urozmaicony krajobraz, cisza i spokój, czyste wody i powietrze to naturalne czynniki sprzyjające wypoczynkowi.

 

2 komentarze
Zarejestruj się teraz, aby skomentować wpis użytkownika jasionowka.
1asia4  - 04/08/2009 12:05:51
znam ten kościół...
remmember  - 28/02/2009 22:17:53
Chciałabym kiedyś do Was przyjechać.. : ))
Ślicznie zdjęcie. (( ;

Najnowsze wpisy

Jasionówka

28/02/2009 21:46:33

Jasionówka.

28/02/2009 21:29:22