Photoblog.pl

Załóż konto

 

2019/06/12   

Jakobyśmy wystarczająco nie...

« następne   poprzednie »
Jakobyśmy wystarczająco nie...

O tym, że chyba ważniejszej i trudniejszej do zastąpienia rzeczy nie mogłam zapomnieć. A miałam przecież prawie że wszystko.

 

O tym, jak znowu, całkiem przypadkiem, spełnia mi się moje marzenie. Wtedy było to mieszkanie pośrodku lasu i odwiedziny Szwecji. Teraz to to mój próg bycia "bogatym" na tyle, by nie musieć gotować. Dodatkowo nie muszę też sprzątać, płacić za pokój (kawalerka! Z klimatyzacją! Toż we Wrocławiu dla słoików jak ja to nieosiągalny luksus!). I podróżuję za darmo!

 

 

O tym,  zwiększenie ilości pieniędzy i czasu nie rekompensuje drastycznego obniżenia poczucia przynależności czy zainteresowania z zewnątrz. Jak drobne gesty trwające zaledwie kilka, kilkanaście minut, a dokładnie ich brak, rzutują na wszystko to, co potencjalnie tak wspaniałe.

 

 

O tym, jak czar mrzonek o byciu Bobem Budowniczym, idąc śladami taty, prysł w zaledwie kilkanaście minut wdychania olejnej farby. Że jestem mróweczką z identyfikatorem, z kontrolowanym miejscem i czasem. O klasycznym przykładzie "zaoszczędzę sobie 5 minut, niech ktoś inny się z tym potem pierdoli" gdzie ten problem zachowuje się jak kula śnieżna i im dalej ciągnie się to niedopatrzenie, tym trudniej będzie coś z tym zrobić.

 

Że żelastwo i nic więcej. Że spodziewałam się tłumów jak w Biedronce przed Wigilią, a zastałam pustki jak na ulicach Tavarnelle o 20:00. O salonach w drewnie, marmurze, z dywanami, tak ociekającymi bogactwem, że ma się wrażenie wejścia do filmu. O nawarstwianiu się niedopatrzeń. O, najwyraźniej, braku przepływu informacji między szczeblami.

 

O tym, jak bieganie w końcu na coś się przydało. Triglavski Narodni Park! Bled! Ljublana! I taaaaki wielki głaz!

_

 

Serwujemy sobie piekło za życia. Zmuszamy się do rzeczy, zwykle czując w głębi serca, że robimy sobie krzywdę. A mimo to, potrafimy sobie tak uparcie i przez tak smutnie długi czas wmawiać, że tak trzeba, że nie da się inaczej. Najpierw siłą wyrywamy się ze snu, siłą unieruchamiamy na tak wiele godzin. Obładowujemy się stresem, wtłaczamy nawyk hierarchizacji, ocen, porównywania. Wmawiamy sobie tę iluzję, że lepszy jest ten, kto więcej pamięta. Kto zna to, co ktoś kiedyś uznał, że powinno się znać. Że lepszy jest ten, kto więcej czasu poświęca na zapamiętanie rzeczy, które niby powinno się pamiętać. Bombardujemy nowymi salami, twarzami, tematami, dźwiękami. Hałas, ruch, pośpiech, niemoc, stres, nadmiar. A potem, po latach tego bombardowania, gdy już człowiek zwiększył swój próg wrażliwości na zmiany... Wtedy niemalże zalewamy się po szyję betonem. Przykuwamy do jednego miejsca, jednej grupy, jednej czynności. Cisza, bezruch, zastój, monotonia, stres, pustka. Drastycznie zrzucamy się ze skrajności w skrajność. Jakobyśmy już i tak wystarczająco nie cierpieli. "Właśnie wróciłem z miejsca, gdzie byłem duszą towarzystwa, a z ust mych płynęły nieustannie dowcipy, śmiali się wszyscy, byłem podziwiany - ale myślami byłem daleko, na krańcu świata... Wyszedłem i chciałem się zastrzelić." Sřren Aabye Kierkegaard

2 komentarze
Photoblog.PRO underthemoon  - 14/06/2019 18:49:58 z telefonu komórkowego
Tonę w Twojej wrażliwości. Poddaje się nurtowi Twoich pięknych myśli.
W jednym z wpisów wspomniałaś o leku przed złym wyborem, o tym że musi być zawód który da nam pieniądze i szczęście. Trwam w tym leku od kiedy skończyłam szkołę, później przerwałam studia, zrobiłam kurs. Czytam o Twój opis rzeczywistości. Boję się bardziej. Jak wybierać żeby wybrać dobrze.
drobina - 14/06/2019 20:26:38
Przepraszam!
Aaaa chciałabym do Ciebie napisać w wiadomości prywatnej, ale nie potrafię (nie wiem czy nie znajduję tej opcji na telefonie, czy nie da się do Ciebie pisać?)

Najnowsze wpisy

Jakobyśmy wystarczająco nie...

12/06/2019 21:15:55

Niesamowitości

26/05/2019 17:39:15

Berberys

19/05/2019 21:03:59

Wpis drobina

04/05/2019 22:18:58

Wpis drobina

01/05/2019 21:46:05

Wpis drobina

17/04/2019 22:15:32

Lecz jego opinia na ten temat

31/03/2019 23:40:44

Pustka

24/03/2019 19:34:30

Wszystkie wpisy