Photoblog.pl

Załóż konto

Welcome To The Psycho World 

2015/02/08   

OrientacjaPart2

« następne   poprzednie »
OrientacjaPart2

 

    Tak jak obiecałem, tak zrobię, jako że temat miałem kontynuować, żeby stworzyć ład i porządek będę nadal pisać na temat orientacji seksualnej. Długo się zastanawiałem tak naprawdę czy ciągle iść tym samym tropem, jednakże niestety jest to pomimo działań ruchów społecznych, pokazujących faktyczny stan jestestwa pewnych grup społecznych temat dość kontrowersyjny w niektórych środowiskach - homoseksualizm. Musimy pamiętać, że nic nie jest tak oczywiste czasami jak może nam się wydawać, rzeczywistość jest skomplikowana.

 

    Tym razem będzie o fazach występujących w akceptacji swojej seksualnej tożsamości, w kwalifikacjach za żródło wziąłem literaturę Pana Starowicza. Model ten opiera się na 5 fazach, cały proces rozwoju tożsamy jest z socjalizacją, umieszczania siebie w różnym kontekście społecznym w stopniowo zmniejszającym się poziomie społecznego dystansu. Zasadniczo nie każda osoba homoseksualna przystosowuje się do swojej tożsamości oraz stylu życia z nią związaną, ludzie nie rodzą się z indentyfikacją homo - heteroseksualną, ona sama następuje w pewnym momencie.

 

Uwrażliwienie wynika z założenia takiego, że heteroseksualizm dotyka każdego, wywołuje rozdarcie pomiędzy wyobrażeniem na swój temat, a napływającymi emocjami i potrzebami. Koncepcja ta wywołuje poczucie bycia innym. Przyczynia się do spadku poczucia własnej wartości, angażowanie się w potajemne relacje o charakterze romantycznym z osobami tej samej płci oraz zastępowania zainteresowania heteroseksualnego z zaangażowaniem się w jakieś zajęcia. Kultura wiąże nieakceptowane zachowania seksualne z homoseksualizmem, dlatego ludzie, którzy dostrzegli te cechy u siebie w okresie dzieciństwa, czerpią negatywną opinię dla etykiety siebie jako geja, czy lesbijki. Może to doprowadzić do wewnętrznej homofobii, konsekwencją tego jest owa etykieta pojmowania siebie jako 'dewianta'. To jest uświadomienie, że coś go wyróżnia co nie jest akceptowane społecznie, które z kolei stosuje w stosunku do niego negatywne sankcje. W ten sposób świadomość formuje ich tożsamość. Przyswojona homofobia obejmują negatywna postawę wobec własnych emocji i zachowań wobec płci, związków oraz nadawania negatywnej etykiety, przez co przyswaja sę stereotypy.

 

Pomieszana identyfikacja przypuszczenie, że jest się osobą homoseksualną koliduje z obrazem samego siebie i budzi niepokój. Negatywne wzorce społeczne powodują społeczną izolację i poczucie winy. Negatywne emocje nie pozwalają wyłonić się ze swojej orientacji. Przejawami są początkowe zaprzeczenie, następnie próba zmiany, unikanie sytuacji i zachowań związanych z pożądaniem, próba samookreślenia i tłumaczenia swojego zachowania jako coś przejściowego, jako eksperyment, jako biseksualności, jako miłości do tylko i wyłącznie jednej osoby, a końcowo akceptacja siebie.

 

Przyjmowanie identyfikacji definicja siebie jako osoby homoseksualnej, tolerancja i akceptacja wobec tej identyfikacji, nawiązywanie relacji z osobami podobnymi oraz pierwsze związki. Samookreślenie występuje po nawiązywaniu kontaktów z osobami podobnymi, rzadko w izolacji. Pozytywnym rozwiązaniem jest weryfikacja poglądów o homoseksualizmie na podstawie pozytywnych cech innych oraz samego siebie.Poza tymi wewnętrznymi mechanizamami, osoby homoseksualne używają wiele strategii, które mają na celu uniknięcie społecznego odrzucenia. Jedną z nich jest 'mijanie', polega na tym, że osoby homoseksualne wchodzą w interakcje z osobami heteroseksualnymi, natomiast te relacje są ograniczone i nie ujawnia swojej tożsamości, pozstawia ją tylko dla siebie. Mijanie polega na grze, człowiek jest aktorem, który prezentuje świadomie odmienny obraz od rzeczywistości. Konsekwencją mijania jest zachowanie anonimowości izoluje nie tylko od bliskiego otoczenia, ale także wzajemnie od siebie. Można wyróżnić także 'oddzielanie' oraz 'ograniczenie', oddzielanie polega na oddzieleniu znajomych hetero od homoseksualnych, opisuje się ten typ jako 'życie podwójnym życiem', natomiast ograniczenie polega na ograniczeniu znajomości z osobami heteroseksualnymi na rzecz osób homoseksualnych. Zachowania typowe dla omijania identyfikacji homoseksualnej to: unikanie rozmów o sytuacji osobistej, przedstawianie ukochanego/ej jako przyjaciół, umawianie się na randki z osobami płci przeciwnej, unikanie zostania zauważonym ze znajomymi homoseksualnymi, pokazywanie się na spotkaniach z osobami zastępczymi, małżeństwa, zaręczyny z osobami płci przeciwnej.

 

Wychodzenie z ukrycia - coming out, czyli stopniowe ujawnienie siebie jako osoby homoseksualnej samemu sobie, zaakceptowaniu w pełni tego i dopiero później ujawnieniu szerszemu gronu. Odkrycie tego przy pierwszym spotkaniu z osobą heteroseksualną nie daje możliwości przewidzenia jej reakcji, a z drugiej strony oczekiwanie grozi obwinieniem o nieuczciwość i brak zaufania. Coming out nie musi przebiegać bezpośrednio, może pojawić się werbalnie i poza werbalnie, ujawnienie werbalne jest za pomocą pewnych sytuacji oraz zachowań, ma mniejsze ryzyko odrzucenia, poza werbalnie może być poprzez wygląd zewnętrzny. Stopniowe akceptowanie siebie oraz poznawanie własnych emocji dążą do kształtowania się dojrzałej i nieefemerycznej tożsamości.

 

Zaangażowanie ostatnia koncepcja, czyli adaptacja do rzadziej wybieranej drogi życiowej. Jest to funkcjonowanie wedle własnych preferencji niżeli życie w ukryciu oraz prezencja jako osoba heteroseksualna. Przejawia się w integracji swojej seksualności z emocjonalnością, to znaczy dojrzałe relacje erotyczne oraz szczerze z przyjaciółmi oraz z rodziną. Koncepcja jest próbą łączenia zachowań homoseksualnych ze sposobem życia osób heteroseksualnych, homoseksualizm jako niezwiązanego z życiem rodzinnym i zawodowym, przyjęcie homoseksualizmu oraz sprzeciwianie się stygmatyzacji, pokazywanie pozytywnych przykładów związanych z homoseksualizmem, np słynnych ludzi, czy edukowanie społeczeństwa. Wiele osób homoseksualnych swojego 'odkrycia' dokonuje mając już założone rodziny, to przyczynia się do tego, że istnieje ryzyko zmiany sposobu zycia. Dla niektórych ten proces się nigdy nie kończy, a konsekwencją jest życie w ukryciu.

 

    Konkluzją dotyczącą moich dwóch wpisów jest to, że życie społeczne nie jest takie oczywiste jak może się każdemu wydawać, jest ono złożone, żadna orientacja seksualna (homo, hetero, bi) nie jest dewiacją czy wynaturzeniem, a postrzeganie człowieka w kategoriach prokreacji (wymuszonej) nie jest fair, ale jeśli chce ma pełne prawo mieć taką rodzinę jaką mieć chce i jak środki ekonomiczne mu na to pozwalają rozwinę to innym razem. Myślę, aby wkrótce napisać również o tym słynnym potworze dżender raz jeszcze, o niszczeniu rodziny i tradycyjnych wartości czy szerzącym się komunizmie w Polsce i krajach zachodniej, północnej i południowej Europy. Cóż...

 

Hozier - Take me to church

 Ask.fm  Facebook

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

OrientacjaPart2

08/02/2015 17:39:18

Orientacja

22/03/2014 19:36:39

Zseksualizowany

22/12/2013 18:01:14

Listopad

16/11/2013 15:51:33

Illuminati

02/09/2013 15:42:12

Przeszłość

04/07/2013 16:53:11

Part3

01/06/2013 18:42:28

Part2

01/05/2013 17:28:53

Wszystkie wpisy