Photoblog.pl

Załóż konto

 

2012/12/13   

stan zakochania

« następne   poprzednie »
stan zakochania
Objawy zakochania u mężczyzny
Podczas fascynacji kobietą u panów wydziela się wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny, który powoduje podwyższenie ciśnienia krwi i potęguje uczucie bliskości oraz silnego przywiązania. Wzmaga on także pocenie się dłoni oraz przyspieszone bicie serca. Inne objawy zakochania u mężczyzny to także głębokie patrzenie kobiecie w oczy. Oznaką bezgranicznej miłości może być także zazdrość partnera. Takie zachowanie jednak, praktykowane w nadmiarze może w skuteczny sposób odstraszyć wybrankę serca. Zafascynowany kobietą przedstawiciel płci brzydkiej będzie także adorował swoją wybrankę w każdej chwili komunikując otoczeniu ona jest moja. Świadczyć będą o tym gesty spontanicznego obejmowania partnerki, pocałunków czy odgarniania włosów. Stan euforyczny potęguje u mężczyzn wydzielanie się dopaminy, która sprawia, że  staje się odporny na głód czy uczucie zimna.
Objawy zakochania u kobiety
Wiele mówi się o odczuwaniu tzw. motylków w brzuchu. Taki efekt jednak to nic innego jak jedynie skutek wytwarzających się w organizmie zakochanej osoby endorfin, czyli hormonów szczęścia.  Kobieta w stania zakochania idealizuje swojego wybranka serca, dużą wagę przykuwa nawet do najmniejszych drobiazgów, które przypominają jej o ukochanym oraz obsesyjnie o nim rozmyśla. Mówi się zatem często, że patrzy na partnera przez różowe okulary. Pozostałe objawy zakochania u kobiety to rozszerzone źrenice, rumieniec czy niewerbalne oznaki flirtu, takie jak np. pocieranie ust czy przeczesywanie włosów. Wiele też mówi się o efekcie miękkich kolan. W stanie zauroczenia zaczyna się wydzielać w zwiększonej ilości fenyloetyloamina, która sprawia, że oczy kobiety zaczynają błyszczeć. Działa ona zatem podobnie jak hormon szczęścia, powoduje uczucie euforii i działa silnie uzależniająco.
 
Dalszym objawem zakochania jest obsesyjne rozmyślanie o ukochanej osobie - do natręctwa myśli włącznie. Nie pozwala to myśleć o nauce, pracy, codziennych obowiązkach. Przez zakochanych przebiega strumień intensywnych emocji, wywołując reakcje wegetatywne (jedni chcą skakać, inni bledną, pocą się, przyśpieszają oddech, odczuwają zawroty głowy, skurcze żołądka, w sercu żar,  innym drżą kolana). Przeżywają taką euforię, że trudno im jeść i spać. Pomimo tego odczuwają ogromny przypływ energii, czasem ekstazę. A gdy obiekt uczuć spóźnia się na spotkanie, nie odpowiada na listy, wpadamy w rozpacz, cierpimy, bywa, że wpadamy we wściekłość. I to co najważniejsze  zakochanie to ciągłe pragnienie stopienia się z ukochaną osobą. Zakochani doświadczają żarliwego pragnienia zespolenia seksualnego, pragną też wyłączności seksualnej. Ich pragnienie bywa niepohamowane, obsesyjne, pozornie niezależne od woli i rozsądku. Stapiają się też empatycznie, współodczuwają, nawet na odległość. Zanim doznajemy olśnienia, że jesteśmy zakochani z wzajemnością jesteśmy niezwykle wrażliwi na sygnały płynące od ukochanej. Analizujemy słowa i gesty, szukamy wskazówek, znaków, sygnałów, symptomów. W stanie zakochania możemy się zmienić, bywa, że zmieniamy styl ubierania, maniery, nawyki, zainteresowania, czasem przekonania, wartości. Oczywiście zmieniamy się, aby zrobić przyjemność ukochanej osobie, aby się do niej dostosować.
 
Naukowo udowodniono , że stan zakochania może trwać do 17 miesięcy 
 
natalia85@onet.pl
10 komentarzy
amofrittelle  - 29/12/2012 12:35:32
tak więc co następuje po tych 17 miesiącach zakochania? Wszystko przemija?
psychologzafree - 29/12/2012 13:09:00
Zapominasz, pamiętasz o nim, ale nie myślisz już tak intensywnie, jest Ci już praktycznie obojętny, czujesz ulgę, możesz zainteresować się innym chłopakiem , a nie ciągle myśleć i idealizować byłego ukochanego
crunchcake - 29/12/2012 13:34:55
Mi się wydaje, że wtedy zaczynamy naprawdę kochać, bo te początkowe miesiące to właśnie zakochanie, czy też zauroczenie. :) Po tych 17 miesiącach, ja jednak uważam, że dla każdego indywidualnie ten czas powinien być mierzony, zaczynamy nabierać już bezgranicznego zaufania do partnera i jest to już "coś więcej" niż zakochanie, zauroczenie. Moje zdanie :)
psychologzafree - 29/12/2012 13:36:15
tak, bo stan zakochania to jeszcze nie miłość i należy o tym pamiętać :)
crunchcake - 29/12/2012 13:40:30
No dokładnie :)

desperacko  - 15/12/2012 1:55:32
świetne, wpadnij do mnie i kliknij 'fajne' do najnowszego wpisu.
z góry dzięki. buziaki :*
Junior mysteriousbutterfly4  - 14/12/2012 21:27:40
może dodałabyś jakieś swoje gadu do kontaktu ?:)
psychologzafree - 14/12/2012 23:23:15
nie używam żadnych komunikatorów :)

x3kochamx3  - 14/12/2012 14:56:26
Piękne zdjęcie .. a myślę ,że informacje są przydatne ; )
psychologzafree - 14/12/2012 14:57:34
dziękuje bardzo, na tym mi zależało :)

Najnowsze wpisy

O przyjaźni

 

Alkohol na smutki

 

Uczucia

 

Doświadczyłam przemocy..

 

Okazywanie uczuć

 

Samookaleczenie się

 

Nieodwzajemniona miłość

 

Uzależnienie od narkotyków

 

Wszystkie wpisy