Photoblog.pl

Załóż konto

Najlepszy przyjaciel człowieka! 

2010/05/02   

Dog kanaryjski

« następne   poprzednie »
Dog kanaryjski

Dog kanaryjski to jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym.


RYS HISTORYCZNY

Rasa ta powstała około XVI-XVII wieku w wyniku krzyżowania ras pierwotnych Bardino i Majorero żyjących na Wyspach Kanaryjskich z psami przywiezionymi przez hiszpańskich najeźdzców. Psy te odznaczały się dużą siłą, inteligencją jak również nieprzecietnym temperamentem. Cechy te sprawiły, że psy tej rasy były chętnie używane były jako psy pilnujące stad bydła i owiec. Pasterze szybko zauważyli również inne zalety presy i zaczęli używać psów w popularnych w XIX - XX wieku walk zwanych w miejscowym dialekcie pechadas. W zawiązku z wprowadzeniem w pierwszej połowie XX wieku zakazu walk psów na Wyspach rasa powoli traciła na popularności aż w końcu popadła w niemal całkowite zapomnienie i prawie wyginęła. W latach 70. XX wieku na nowo zainteresowano się ta starą rasą i podjęto próby mające na celu wydobycie ze środowiska wiejskiego ostatnich żyjących osobników i zrekonstruowanie rasy. Dog Kanaryjski pod nazwą Perro de Pres Canario w 1989 roku został uznany przez hiszpańską organizację kynologiczną RSCE. W roku 2001 pod nowa nazwą Dogo Canario rasa trafiła na scenę międzynarodową dzięki wstępnemu uznaniu przez FCI. Dog Kanaryjski szybko zdobył uznanie w Europie i Stanach Zjednoczonych.


CHARAKTER I TEMPERAMENT

Dogo Canario to pies zrównoważony, cechujący się opanowaniem, umiejący zachować samokontrolę i powagę wobec zagrożenia. W przypadku zagrożenia reaguje szybko, odważnie, zdecydowanie i skutecznie. Wymaga prowadzenia przez osobę doświadczoną w układaniu psów bojowych, ze względu na skłonności do zachowań agresywnych.


PRAWO

W Polsce pies kanaryjski został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne.


INNE NAZWY

Pies Kanaryjski, Dog Kanaryjski, Perro de Presa Canario, Dogo Canario


WYMIARY

wysokość: 60 - 65 cm (psy)

                 55 - 61 cm (suki)

masa: ok. 50 kg (psy)

          ok. 40 kg (suki)

 

 

 

 

źródło: http://foto2.m.onet.pl/_m/a08d404afff91055ce7ea714a986176e,0,1.jpg

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_kanaryjski

http://www.szarik.pl/rasa-298-dog-kanaryjski.html

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

GOŃCZY SZWAJCARSKI

 

GOŃCZY SCHILLERA

 

GOŃCZY POLSKI

 

Gończy Hamiltona

 

GOLDEN RETRIEVER

 

GLEN OF IMAL TERRIER

 

Foxhound amerykański

 

FOKSTERIER SZORSTKOWŁOSY

 

Wszystkie wpisy