Photoblog.pl

Załóż konto

olsztynianin 

2018/01/03   

Peru - Nowy Rok

« następne   poprzednie »
Peru - Nowy Rok

Peru - Nowy Rok

 

W Peru kolacja wigilijna zaczyna się o północy z dnia 24 na 25 grudnia. Przedtem - przeważnie o godzinie 22:00 odbywają się w kościołach pasterki. Obowiązkowym daniem podczas kolacji jest pieczony indyk z jabłkowym puree, gorąca pitna czekolada i specjalna babka drożdżowa tzw. "paneton", która przybyła do Peru z Włoch, nie może zabraknąć także lampki szampana. Świętuje się urodziny Jesusa. Niezwykle ciekawym elementem są sztuczne ognie w różnych postaciach, których fajerwerki, petardy i blask już można słyszeć i widzieć od wczesnych godzin wieczornych. O północy dzieci dostają prezenty i całe rodziny zasiadają do kolacji.

 

W sylwestrową noc Peruwiańczycy wystawiają przed domy stare, niepotrzebne rzeczy. Podpalają je, zanim nadejdzie nowy rok.

Niewygodne krzesła, zniszczone fotele, stare ubrania, niepotrzebne dokumenty  wszystko to, co mogłoby źle kojarzyć się w nowym roku, płonie na stosach przed domami. Tak niektórzy Peruwiańczycy żegnają stary rok.

 

 

 

W Peru podczas Dnia Wszystkich Świętych ludzie gromadzą się  w świątyniach oraz na cmentarzach na grobach swoich bliskich. Osobliwością jest jednak to, iż w przeddzień Peruwiańczycy przygotowują posiłki, które przynoszą na cmentarze. Na grobach zmarłych rozkładają naczynia, pożywienie, napoje i spożywają je wierząc, że dusze ich bliskich uczestniczą w tym ucztowaniu. Praktycznie czuwają na cmentarzu od rana do wieczora. W tym dniu robią też   wielkie porządki  oraz renowację grobów.

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

Gdzie ta śnieżna zima....?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Wszystkie wpisy