Photoblog.pl

Załóż konto

olsztynianin 

2018/01/02   

Meksyk - Nowy Rok

« następne   poprzednie »
Meksyk - Nowy Rok

Meksyk - Nowy Rok

Sylwester w Meksyku

 

Pożegnanie Starego Roku w Meksyku jest przepełnione europejską symboliką, mieszającą się z indiańskimi przesądami. Już samo nazewnictwo świadczy o nastawieniu Meksykanów: sylwestrowe świętowanie nazywają oni Ańo Nuevo (Nowy Rok), wierząc, że przyniesie on im wyjątkowe szczęście w miłości, finansach i zdrowiu. Hiszpanie natomiast skupiają się jeszcze na starym roku, uznając 31. grudnia za Starą Noc (Nochevieja).

Hucznie obchodzony Sylwester zaczyna się uroczystą kolacją w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Na takiej kolacji najczęściej serwuje się nadziewanego indyka, bacalao (rodzaj ryby), romeritos, caldo de camarón (zupa na bazie krewetek), golonko, marynowana polędwica, sałatka z jabłka lub sałatka z buraków, makaron z ananasem na zimno. Potem młodzi wyruszają na dyskotekę, a starsi zostają w domu lub umawiają się w większym gronie, aby oglądać koncerty i inne masowe imprezy transmitowane przez telewizję. (Należy zaznaczyć, że imprezy sylwestrowe w Meksyku mają charakter typowych dyskotek, gdzie obowiązuje luźny ubiór  w przeciwieństwie do eleganckich bali sylwestrowych, tak uwielbianych przez Polaków. Natomiast w większych miastach są również organizowane koncerty lub inne wydarzenia kulturalne: w Mieście Meksyk na placu Zócalo, a w Monterrey w parku Parque Fundidora).

Oczywiście, tak jak u nas, Meksykanie witają Nowy Rok toastem szampana i fajerwerkami. Pokaz sztucznych ogni jest szczególnie widowiskowy, jeśli spędzamy Sylwestra nad morzem.

 

Podczas sylwestrowego szaleństwa nikt nie zapomina o kilku tradycjach, które mogą przesądzić o pomyślności w nadchodzącym roku. Oto 12 sylwestrowych przesądów w Meksyku:

 

1. O północy, słuchając dwunastu uderzeń zegara i jedząc jedno winogrono przy każdym uderzeniu (zwyczaj zaczerpnięty od Hiszpanów) należy pomyśleć 12 życzeń, związanych ze zdrowiem, szczęściem i miłością. Niektórzy zamiast tego decydują się na 12 postanowień związanych ze zrzuceniem nadwagi czy rzuceniem palenia, ukończeniem szkoły i podróżami.

2. Również o północy trzeba zapalić trzy świece (czerwoną, zieloną i żółtą), ustawione w formie trójkąta. Należy dodać 9 ziarenek ryżu i 9 ziarenek soczewicy oraz 9 pozłacanych monet  przysporzy to rodzinie pomyślności, dostatku i miłości.

3. Poza tym trzeba pozamiatać mieszkanie miotłą w kierunku ulicy  w ten sposób wyrzuca się negatywną energię.

4. Włożyć kolorową bieliznę: czerwona przyciągnie miłość, żółta pieniądze, a biała pozwoli doświadczyć pokoju i harmonii.

5. Włożyć monetę do buta lub banknot do kieszeni (można też zjeść garść soczewicy): polepszy finanse w Nowym Roku.

6. Wejść na schody lub stanąć na krześle, aby być wyżej niż inni  jeśli chcesz dostać awans w pracy.

7. Przespacerować się po osiedlu z walizkami: im dalej pójdziesz, tym dalsze będą twoje podróże w nadchodzącym roku!

8. Przywiązać czerwoną wstążkę do zdjęcia sympatii i włożyć na noc pod poduszkę: dzięki temu ukochana osoba również obdarzy cię uczuciem.

9. Siadać na krześle i wstawać przy każdym z dwunastu uderzeń zegara o północy  zapewnia wyjście za mąż w nadchodzącym roku.

10. Wypić szklankę mleka tuż przed północą: zapewni zajście w ciążę w nadchodzącym roku.

11. Włożyć 3 liście laurowe do buta w sylwestrowy wieczór, a dzień później spalić je  umożliwi to znalezienie nowej pracy.

12. Założyć bieliznę na lewą stronę  sprawi to, że szafa wzbogaci się o parę nowych ubrań&

 

Każdy region Meksyku ma swoje własne tradycje i zwyczaje, najczęściej zainspirowane wierzeniami prekolumbijskimi. Na przykład, w miejscowości Ixmiquilpan (w stanie Hidalgo) w sieni byłego klasztoru augustyńskiego Indianie palą ogniska, a w stanach Tlaxcala, Oaxaca i Puebla można w tym dniu zaobserwować wyjątkowy taniec starców nazywanych w języku nahuatl huehues.

 

 

1 komentarz
padholder  - 03/01/2018 10:43:36
pozazdrościć tylu wrażeń :)

Najnowsze wpisy

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima....?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Gdzie ta śnieżna zima...?

 

Wszystkie wpisy