Photoblog.pl

Załóż konto

"Na myszy zawsze łasy kot..." 

2010/05/12   

Kot bombajski krótkowłosy.

« następne   poprzednie »
Kot bombajski krótkowłosy.
  Historia:

Bardzo możliwe, że żaden kot bombajski nigdy nie był w Bombaju. Ta wyhodowana w USA rasa swoją nazwę zawdzięcza pragnieniu hodowczyni, aby stworzony przez nią kot przypominał miniaturową czarną panterę (zamieszkującą między innymi subkontynent indyjski). W latach 50. amerykanka Nikki Horner z Louisville (Kentucky) skrzyżowała w tym celu sobolowego kota burmskiego z czarnym amerykańskim kotem krótkowłosym. Pierwsze próby zakończyły się fiaskiem. Dopiero kilka lat później Nikki Horner udało się stworzyć kota swoich marzeń: muskularnego, o zwartej sylwetce i gładkim, lśniącym, krótkim i przylegającym do skóry kruczoczarnym futerku. Zanim nowa rasa została zaakceptowana przez CFA musiało jednak upłynąć aż kilkanaście lat. Obecnie koty bombajskie są od czasu do czasu krzyżowane z kotami burmskimi w celu utrwalenia typu sylwetki i rodzaju okrywy.

 
Budowa:

Niektórzy hodowcy uważają kota bombajskiego za czarną odmianę kota burmskiego, inni zaś dostrzegają wyraźne różnice między tymi dwiema rasami. I tak kot bombajski jest nieco większy od burmańskiego, ma dłuższe kończyny i bardziej wydłużone ciało. Jest kotem muskularnym, krępym, ale zwinnym. Jego ciało jest średniej wielkości. Głowa jest zaokrąglona, szeroka, nos krótki, podbródek dobrze rozwinięty. Duże, okrągłe oczy rozstawione są szeroko i mają złotą lub miedzianą barwę. Uszy są średniej wielkości, lekko zaokrąglone, podobnie jak oczy  rozstawione dość szeroko. Nogi średniej długości, muskularne, silne, proporcjonalne do reszty ciała. Ogon prosty, średniej długości.

  Szata i umaszczenie:

Futerko kotów bombajskich jest krótkie, gładkie, w dotyku jedwabiste. Jedynym akceptowanym umaszczeniem jest kolor czarny.

 

  Charakter:

Koty bombajskie to stworzenia o wyjątkowo sympatycznej osobowości. Kochają swoich opiekunów i bardzo potrzebują kontaktu z nimi. Uwielbiają pieszczoty, odwzajemniają się niezwykle głośnym mruczeniem. Lubią spokój i ciszę, same zachowują się uważnie i cicho. Hałas denerwuje je i stresuje (zdarza im się z nerwów gubić futro). Powinny mieć możliwość wychodzenia na zewnątrz (dom z ogrodem to dla nich najlepsze miejsce zamieszkania). Są tolerancyjne w stosunku do innych kotów oraz psów. Bombajczyki są kotami inteligentnymi i ciekawskimi. Znają każdy zakątek swojego terytorium i z radością witają na nim nowe meble czy inne przedmioty (zwłaszcza, jeśli można w nich znaleźć coś do jedzenia). Uwielbiają ciepło, bardzo lubią uciąć sobie drzemkę na kolanach lub wokół szyi właściciela. Rzadko wyróżniają jednego członka rodziny, z reguły jednakowo kochają wszystkich domowników. Zarówno kotki, jak i kocury są wspaniałymi domowymi pieszczochami.

 

Pielęgnacja:

Koty bombajskie nie wymagają szczotkowania, zwykłe głaskanie pomaga usuwać martwe włosy i zachować okrywę w dobrym stanie. Jeśli kot linieje, jego futerko można wyczesywać gumową szczotką. Kondycja okrywy zależy w głównej mierze od zdrowej diety i stanu ogólnego kota.

 

1 komentarz
darthorazciamek - 16/02/2013 10:53:23
Mamy takiego kotka.Ma na imię Jonasz i jest strasznie psotny :)

Najnowsze wpisy

Kot bohemian rex

 

Reks kornwalijski

 

Kot Cherubim

 

Colorpoint krótkowłosy

 

Kot Chausie.

 

Kot cejloński

 

Ewolucja kotowatych. C.D2

 

Ewolucja kotowatych. C.D

 

Wszystkie wpisy