Photoblog.pl

Załóż konto
Dodane 7 PAźDZIERNIKA 2017 , exif
Wyświetleń: 270

*

Noga prawie nie boli. Dalej pada. W sumie to nic się nie dzieje. Planowałem odwiedzić Beskid Żywiecki w ten weekend, ale chyba nic z tego nie będzie.

Zdjęcie wykonałem w grudniu zeszłego roku na Skrzycznem, jest to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, położony w jego wschodniej części. Zbudowany z piaskowców godulskich. Na jego szczycie znajduje się schronisko PTTK z lat 30 XX wieku. Bardzo lubię wracać w to miejsce. Z tarasu przy schronisku rozpościera się widok na Beskid Żywiecki oraz Tatry, natomiast wędrując w kierunku Malinowskiej Skały można podziwiać Małą Fatrę, a czasami nawet Sudety. Spora tu "zasługa" Kornika drukarza, który to dokonał spustoszenia w lasach świerkowych porastających właśnie tę część Beskidu Śląskiego. Wędrując od Skrzycznego do Baraniej Góry można trafić na kompletnie wylesione tereny lub młodniki.

Warto dodać, że świerki, które to tak mocno ucierpiały od Kornika nie są gatunkiem rodzimym w Beskidzie Śląskim. Niegdyś beskidzkie lasy porastała głównie jodła, jawory oraz buki. Przebudowę drzewostanu rozpoczęli Habsburgowie. Sprowadzali na te tereny sadzonki świerka z Alp, Wiednia czy nawet Transylwanii. Czemu to robili? Najprościej rzecz ujmując - z pobudek ekonomicznych. Drewno było wtedy intensywnie pozyskiwane na potrzeby rozwijającego się przemysłu. Przebudowa drzewostanu na gatunki nieprzystosowane do panujących warunków oraz wprowadzenie monokultury doprowadziło do katastrofy, której skutki możemy oglądać do tej pory. Temat jest oczywiście o wiele bardziej złożony i nie mam odpowiednich kompetencji by ciągnąć go dalej więc w tym miejscu pozwolę sobie zakończyć ten i tak już długi wywód.

*

Żywicą spływa pień zraniony
umarłe liście lecą z korony
gniazda jak cmentarne dzwony
ptaki odleciały w ciepłe strony

z wolna butwieją słabe korzenie
z wiosny zostało tylko wspomnienie
kruki przysiadły jak martwe cienie
trzepotem skrzydeł zasiały zwątpienie

Sterczą posępnie suche konary
niebawem runie bo chory i stary
trzon zjadają czarne mary
spróchniały środek został bez wiary

 

Gazda

*

Coś do posłuchania => https://www.youtube.com/watch?v=w_prtHy_a_o

sezamkiii Ależ piękny widok!
08/10/2017 20:43:26
halnygazda Właśnie za to uwielbiam Skrzyczne. Fotki z tego miejsca jeszcze się u mnie pojawią.
08/10/2017 21:50:09
sezamkiii Mam taką nadzieję! :D
08/10/2017 21:53:32

taagatta Ja jutro zawitam na Rycerzowej :) na przekór temu co za oknem :)
07/10/2017 21:31:12
halnygazda I bardzo dobrze, w górach może być pięknie bez względu na pogodę. Życzę miłej wędrówki i dobrej pogody :)
07/10/2017 22:37:42