Photoblog.pl

Załóż konto

'Ja to ktoś inny' 

2015/11/29   

 

« następne   poprzednie »

   No to przesiedziałem ze dwie godziny na tej Konfrontacji Sztuk Walki. Uch, jaka zbieranina najgorszego rodzaju hołoty! Takie chamy gradiuszcze, że się człowiek dziwi skąd tego tyle na ziemi. Wiadomo, że ludziom nie wiele więcej potrzeba jak 'chleba i igrzysk', ale skąd takie zainteresowanie tą bzdurą? 'Chleba' nie bardzo - bo piwo, zgodnie z normami imprez masowych, 3,5%, czyli jak soczek dla dzieci, a i te 'igrzyska' dość podejrzanej jakości. Jucha nie bryzgała, w ogóle adrenaliny za grosz. Drzewiej to bywało, ech...!

 

-----------------------

 

   "Oni zaś poczęli znów walczyć tak wprawnie i z taką dokładnością w ruchach, iż chwilami wydawało się, że chodzi im nie o śmierć lub życie ale o wykazanie swojej zręczności. Lanio, dwukrotnie jeszcze wywinąwszy się z sieci, począł się na nowo cofać ku okręgowi areny, wówczas jednak ci, którzy trzymali przeciw niemu, nie chcąc, by wypoczywał, poczęli krzyczeć: Nacieraj! Gall usłuchał i natarł. Ramię sieciarza oblało się nagle krwią i sieć mu zwisła. Lanio skurczył się i skoczył chcąc zadać cios ostatni. Lecz w tej chwili Kalendio, który umyślnie udał, że nie może już władać siecią, przegiął się w bok, uniknął pchnięcia i wsunąwszy trójząb między kolana przeciwnika, zwalił go na ziemię.

   Ów chciał powstać, lecz w mgnieniu oka spowiły go fatalne sznury, w których każdym ruchem zaplątywał silniej ręce i nogi. Tymczasem razy trójzęba przygważdżały go raz po raz do ziemi. Raz jeszcze wysilił się, wsparł na ręku i wyprężył, by powstać, na próżno! Podniósł jeszcze ku głowie mdlejącą rękę, w której nie mógł już miecza utrzymać, i padł na wznak. Kalendio przycisnął mu zębami wideł szyję do ziemi i wsparłszy się obu rękami na ich trzonie, zwrócił się w stronę cesarskiej loży.

   Cały cyrk począł się trząść od oklasków i ludzkiego ryku. Dla tych, którzy trzymali za Kalendom, był on w tej chwili większy niż cezar, ale właśnie dlatego znikła w ich sercu zawziętość i przeciw Laniowi, który kosztem krwi własnej napełnił im kieszenie. Rozdwoiły się więc życzenia ludu. Na wszystkich ławach ukazały się w połowie znaki śmierci, w połowie politowania, lecz sieciarz patrzył tylko w lożę cezara i westalek, czekając, co oni postanowią.

   Na nieszczęście Nero nie lubił Lania, albowiem na ostatnich igrzyskach przed pożarem, zakładając się przeciw niemu, przegrał do Licyniusza znaczną sumę, wysunął więc rękę z podium i zwrócił wielki palec ku ziemi.

   Westalki powtórzyły znak natychmiast. Wówczas Kalendio przykląkł na piersiach Galla, wydobył krótki nóż, który nosił za pasem, i odchyliwszy zbroi koło szyi przeciwnika, wbił mu po rękojeść w gardło trójkątne ostrze.

   - Peractum est! - rozległy się głosy w amfiteatrze.

   Lanio zaś drgał czas jakiś jak zarżnięty wół i kopał nogami piasek, po czym wyprężył się i pozostał nieruchomy."

 

Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis"

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

Wpis ascaro

29/11/2015 21:04:14

Wpis ascaro

28/11/2015 19:11:58

Wpis ascaro

24/11/2015 21:21:55

Wpis ascaro

23/11/2015 21:45:11

Wpis ascaro

22/11/2015 17:04:39

Wpis ascaro

16/11/2015 13:24:56

Wpis ascaro

15/11/2015 5:31:13

Wpis ascaro

14/11/2015 0:11:41

Wszystkie wpisy