Photoblog.pl

Załóż konto

'Ja to ktoś inny' 

2015/04/20   

literackiego obrazy samobójstwa

« następne   poprzednie »
literackiego obrazy samobójstwa

    Znajomy A. vel. R. oczywiście nie utopił się ani w zalewie nowohuckim ani w Wiśle przez skok z mostu. Po prostu upił się jeszcze bardziej. Skąd to wiem? Zadzwoniłem do niego kierowany raczej ciekawością a nie współczuciem. Rozterki i dramaty nieszczęśliwie zakochanej osoby nie są mi obce i ostatnio wręcz mnie śmieszą. Wszystko to z powodu lektury "Fragmentów dyskursu miłosnego" Rolanda Barthesa. Kiedy sobie uśmiadamiam, że sam byłem kiedyś taki tragicznie śmieszny, jak jakiś Werter nie przymierzając, to czuję "litość i trwogę".
    Skoro w głowie siedzi mi ten nieszczęsny most Wandy w Hucie to będzie dzisiaj fragment z innego 'Mostu'. Konktretnie to takiego nad Driną, unieśmiertelnionego w literaturze przez Andricia.

----------------------------

"To wszystko już tkwiło w jego sercu. Postać i słowa tej kobiety, miłośnicy hajduka, zachowanie Stefana i cały przebieg krótkiego dochodzenia ukazały mu nagle we właściwym świetle jego lekkomyślną, niewinną i niewybaczalną wiosenną zabawę na kapii. Słowa rotmistrza stanowiły jakby tylko oficjalne przypieczętowanie tego wszystkiego; były one raczej potrzebne samemu rotmistrzowi, aby mógł zadośćuczynić jakimś niepisanym, lecz odwiecznym wymogom prawa i porządku, niż Fedunowi. Jakby doznał objawienia, młodzieniec uświadomił sobie nagle znaczenie kilku chwil zapomnienia w nieodpowiednim momencie i w niebezpiecznym miejscu. Gdyby te przeżyte na kapii chwile pozostały nieznane, nicby nie znaczyły. Oto jeszcze jedna młodzieńcza pustota, o której później opowiada się kolegom podczas nudnych patroli nocnych. Ale sprowadzone na grunt konkretnej odpowiedzialności oznaczają wszystko. Więcej nawet niż śmierć: koniec wszystkiego, w dodatku niepożądany, haniebny koniec. Nigdy już nie będzie można rzetelnie i całkowicie tego wyjaśnić ani sobie samemu, ani innym. Nigdy już nie będzie listów z Kołomyi ani fotografii rodzinnych, ani przekazów pocztowych, które z taką dumą posyłał do domu. Koniec człowieka, który się pomylił i pozwolił wywieść w pole.
    Dlatego nie znalazł ani jednego słowa odpowiedz.
    Nadzór nad Fedunem nie był szczególnie surowy. Dali mu śniadanie, które zjadł jakby nie swoimi ustami, potem kazali spakować rzeczy, oddać broń i rzeczy służbowe, a o godzinie dziesiątej miał wyruszyć dyliżansem pod eskortą żandarma do Sarajewa, gdzie zostanie przekazany sądowi garnizonowemu.
    Podczas gdy młodzieniec zbierał swoje rzeczy z półki nad posłaniem, kilku kolegów, przebywających jeszcze w sypialni, wymknęło się na palcach, zamykając ostrożnie i bezszelestnie drzwi za sobą. Wokół Feduna rósł krąg samotności i przygnębiającej ciszy, która zawsze wytwarza się wokół człowieka dotkniętego nieszczęściem, jak wokół chorego zwierzęcia. Najpierw zdjął czarną tabliczkę, na której farbą olejną było wypisane po niemiecku jego nazwisko, stopień, numer oddziału i jednostki, położył ją na kolanie, odwracając zapisaną stroną. Na przeciwnej, czarnej stronie nagryzmolił szybko kawałeczkiem kredy drobnym pismem: "Wszystko co zostanie po mnie, odesłać memu ojcu do Kołomyi. Żegnam wszystkich kolegów, a przełożonych proszę o przebaczenie. H. Fedun". Potem jeszcze raz wyjrzał przez okno i dostrzegł tyle tylko, ile w ciągu sekundy można zobaczyć przez ten wąski otwór. Następnie zdjął swój karabin, nabił ciężkim, jedynym, lepki od smarów nabojem. Zdjąwszy but, scyzorykiem rozpruł skarpetę na palcu prawej nogi, położył się na pryczy,objął karabin rękami i kolanami, tak że lufa wpiła mu się w podbródek, ułożył nogę w ten sposób, że wycięciem w skarpetce zaczepił o spust i szarpnął. Rozległ się strzał."

Ivo Andrić - "Most na Drinie" w przekładzie Haliny Kality

Brak komentarzy

Najnowsze wpisy

literackiego obrazy samobójstwa

15 godz. temu

Wpis ascaro

19/04/2015 19:08:07

literackie obrazy samobójstwa cd

17/04/2015 16:00:14

Wpis ascaro

16/04/2015 13:47:50

literackie obrazy samobójstwa cd

14/04/2015 19:39:15

Wpis ascaro

12/04/2015 20:19:36

Wpis ascaro

11/04/2015 15:12:19

Wpis ascaro

09/04/2015 15:46:21

Wszystkie wpisy
dnb-dub-step